Horváth béla5 kérdése:

Tudnatok segiteni egy fizika feladatban?

Egy katod kilepesi munkaja 0.42 aJ. A katodot 400 nm hullamhosszusagu fennyel vilagitjuk meg. Mekkora feszultsegre toltodik fel az a 10 mikro-F kapacitasu kondenzator amelyet a katod es az anod koze kapcsoltunk? Hany elektron lesz a kondenzator negativ toltesu lemezen ekkor? Az elso kerdesnek 0.48V a masodiknak 3x (10 a 16-on) a megoldasa csak nem tudom hogy jon ki
2016. márc. 20. 18:38
 1/4 anonim ***** válasza:
Így sehogy. Az adatok hiányosak.Kell a fényáram, ami arra jellemező hogy egységnyi idő alatt hány foton éri a katódot.
2016. márc. 20. 19:19
 2/4 A kérdező kommentje:
Ha jol ertem a frekvenciara gondolsz, az viszont kiszamolhato a c=fx(lambda) osszefuggesbol. C-t tudjuk (fenysebesseg=3x10 a 8.-on) es a lambdat is (400nm).
2016. márc. 20. 23:57
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem arra gondoltam de mindegy mert tévedtem.

Amikor másodjára elolvastam a feladatot akkor rájöttem hogy nem is kell.

A megoldás menete a következő:Amikor a katód tölti a kondit akkor az elején elég a kilépési munkát elvégezni a fény fotonjainak. Amikor már van feszültség a kondin akkor már a kialakult feszültség ellenében is munkát kell végezni amit mivel a foton energia nagyobb mint a kilépési munka egy ideig még meg is tud tenni. Lesz viszont egy feszültség amikor már a foton energia nem elegendő és ekkor a töltés leáll, a keletkező elektronok a fotokatódban rekombinálódnak. Ezt az állapotot kell kiszámolni.A kilépési munkát és a foton energiát elektronvolt egységbe kell átszámolni. W(k)=4.2E-19=

2016. márc. 22. 19:11
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem arra gondoltam de mindegy mert tévedtem.

Amikor másodjára elolvastam a feladatot akkor rájöttem hogy nem is kell.

A megoldás menete a következő:Amikor a katód tölti a kondit akkor az elején elég a kilépési munkát elvégezni a fény fotonjainak. Amikor már van feszültség a kondin akkor már a kialakult feszültség ellenében is munkát kell végezni amit mivel a foton energia nagyobb mint a kilépési munka egy ideig még meg is tud tenni. Lesz viszont egy feszültség amikor már a foton energia nem elegendő és ekkor a töltés leáll, a keletkező elektronok a fotokatódban rekombinálódnak. Ezt az állapotot kell kiszámolni.A kilépési munkát és a foton energiát elektronvolt egységbe kell átszámolni. W(k)=4.2E-19=2.62ev.

A foton energiára van egy ökölszabály, ha az 1240 számot elosztod a hullámhosszal nm egységben akkor megkapod a foton energiát eV egységben. E(f)=1240/400=3.1eV. Tehát a kilépési munka 2.62eV és a fotonenergia 3.1eV a kettő különbsége lehet a max munka amit a kondi levő feszültség ellenében kell végezni minden elektronnak. W=3.1eV-2.62eV=0.48eV ez akkor lehet ha a kondin 0.48V feszültség van.

Gondolom a második a Q=C*U képlettel csak menni fog.

2016. márc. 22. 19:21