Márk games kérdése:

Tudnàtok segîteni a következö feladatban? 4teniszlabda meg 1 kosàrlabda egyenlő 3 focilabda tömegèvel. Hàny db. teniszlabda egyenlő 1 db. focilabdàval?

2018. nov. 24. 19:03
 1/3 vurugya béla ***** válasza:

Kevés az adat, ebből nem lehet egyértelmű választ adni.


pl. lehet a teniszlabda 10 dkg, a kosárlabda meg 140 dkg ekkor egy focilabda 60 dkg. Ekkor a válasz 6 db lenne.


De lehet a teniszlabda 10 dkg és a kosárlabda 200 dkg, ekkor a focilabda 80 dkg lenne, a válasz 8 db lenne.


Stb... még végtelen sokféle lehetőség van, ilyen sok válasz lehetséges.

2018. nov. 24. 21:32
 2/3 anonim ***** válasza:

Legyen a teniszlabda tömege t, a kosárlabda tömege k, a focilabda tömege pedig f. Ekkor a következő egyenlet írható fel:


4t+k=3f.


Tegyük fel, hogy k=n*t, ahol n egy arányt jelöl, így


(4+n)*t=3f adódik.


A kérdés az f/t meghatározása, jelöljük ezt m-el, vagyis


f=m*t. Visszaírva a fölső egyenletbe kapjuk hogy


(4+n)=3*m, ebből már m kifejezhető érdemileg is:


m=(4+n)/3.


Elvárható, hogy m pozitív egész legyen, vagyis (4+n)-nek 3-al maradék nélkül oszthatónak kell lennie. Ezt úgy írhatjuk föl, hogy


4+n=3*p alakú, ahol p egész, ezzel a megoldás az


m=p alakot ölti. Vagyis azt kaptuk, hogy tetszőleges teniszlabda tömege lehet egyenlő 1 focilabda tömegével.


Vagyis a megoldás az összes pozitív egész számok halmaza.

2018. nov. 24. 23:20
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2018. nov. 25. 18:00