Az asztalfiók egyik sarkában egy 7 cm átmérőjű teniszlabda áll, amely érinti a fiók oldalfalait. Mekkora annak a golyónak a sugara, amelyik a teniszlabda és a fiók sarka között van és érinti a teniszlabdát és a fiók oldalfalát is?

Valaki megtudná oldani? Már annyi ábrát csináltam de nem tudok rájönni :S

2016. jan. 10. 12:30
 1/4 A kérdező kommentje:
kijött egy szám utólag: 1,06 cm...ez jó megoldás?
2016. jan. 10. 13:17
 2/4 anonim ***** válasza:

Pedig egyszerű; lerajzolod az ábrát, és kiegészíted annyival, hogy a nagy kör középpontját összekötöd a sarokkal. Triviális, hogy a körök középpontja 1 egyenesre esik. Ha ez megvan, akkor a vízszintes egyenesre állíts merőlegest a körök középpontjából, ekkor egy kisebb és egy nagyobb derékszögű háromszöget kapunk.


A nagy háromszög befogóiról tudjuk, hogy 3,5 cm hosszúak, ebből Pitagorasz tétele szerint az átfogó hossza gyök(2)*3,5 cm.


Ha a kis kör sugara r, akkor a kis háromszög átfogója 2*gyök(r) cm.


A nagy háromszög átfogója 3 részre bontható; a nagy kör sugarára, a kis kör sugarára és a kis háromszög átfogójára, értelemszerűen ezek összege a nagy háromszög átfogója. Ezek alapján fel tudjuk írni ezt az egyenletet:


3,5+r+2*gyök(r)=gyök(2)*3,5


Reményeim szerint ezt már meg tudod oldani, de azt ajánlom, hogy négyzetre emelés helyett másodfokúra visszavezetéssel oldd meg, például a gyök(r)=t helyettesítéssel.

2016. jan. 10. 14:05
 3/4 anonim ***** válasza:

A jobb oldalon 2*gyök(3,5) van, csak elírtam.


A megoldás ~1,2682 cm.

2016. jan. 10. 14:19
 4/4 anonim ***** válasza:

Közben kiderült, hogy az egész egyenlet rossz. Helyesen:


3,5+r+r*gyök(2)=3,5*gyök(2)


Ez egy elsőfokú egyenlet, semmi extra nincs benne. A pontos megoldása:


r=3,5*(gyök(2)-1)/(gyök(2)+1) cm, ennek az értéke ~0,6 cm.

2016. jan. 10. 20:32