Ezeket a feladatokat hogyan oldjuk meg?


[link]


Az fenti linken levő feladatot és ezekhez hasonloakat hogyan oldjuk meg?

Először x-et kifejezzük, és megnézzük hogy milyen A értek esetén hogyan tudjuk értelmezni?


Nekem az jött ki hogy x<(6a-4)/(3a-5)


Tehát ha jól tudom akkor ha a nevező nulla és a számláló nem nulla akkor nincs megoldás.

Ha a nevező és számláló is nulla akkor bármilyen értek megfelel x-nek hogy jó legyen az egyenlőtlenség.


Illetve ha a nevező és a számláló sem nulla akkor ez az alap kifejezés lesz érvényes x-re.


Van hiba?

Ha igen akkor mi?

Illetve hogyan célszerű és logikus az ilyen feladatoknak neki allni??


2020. dec. 9. 12:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

"Ha a nevező és számláló is nulla akkor bármilyen értek megfelel x-nek hogy jó legyen az egyenlőtlenség."


Ez így önmagában nem igaz. Például ha a feladat az lenne, hogy milyen a-re igaz, hogy


x<(6a-4)/(3a-5), akkor az nem működik, hogy x<0/0, tehát x bármi lehet. Viszont ha ez egy származtatott egyenlet, amit úgy értél el, hogy úgynevezett nem ekvivalens átalakítást végeztél (például olyan kifejezéssel osztottál, ami lehet 0), akkor úgy-ahogy igaz a kijelentésed.


Miből jött ki az x<(6a-4)/(3a-5)? Mert ha az x*(3a-5)<6a-4 egyenlőtlenségből, akkor arra is oda kell figyelned, hogy a 3a-5 kifejezés értéke lehet negatív, is, akkor viszont a relációnak meg kell fordulnia.

2020. dec. 9. 12:53
 2/13 A kérdező kommentje:

Bocsánat, a nevező és szamlalos elmélet az az egyenletekre vonatkozik. Arra voltam kivancsi hogy az egyenlotlensegeknel is igaz-e?


Tehát akkor itt is ugyanúgy x-et kifejezem először, és megvizsgalom a negatív és pozitív ertekeinel az egyenlőtlenséget?

2020. dec. 9. 13:07
 3/13 A kérdező kommentje:

a=5/3 esetén x-nek bármilyen értek megfelel, hiszen akkor az egyenlotlensegbol az jön ki hogy

2x-4<2x+2

-4<2


Viszont ezt a megoldókulcs nem írja.


Most én csinálok vmit rosszul, vagy a megoldókulcs rossz?


A megoldókulcs azt írja hogy ha a<0 vagy a>2/3 akkor ]-vegtelen; 2[

Ha 0<a<2/3 ]2; vegtelen[

Ha a=2/3 akkor nincs megoldás.

2020. dec. 9. 13:24
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Az egyenlőtlenség mindkét oldalát szorzod 3*a-val.


1. Ha a>0, akkor

3a*x-6*a+6<2*x+2

(3a-2)*x<6*a-4

a) Ha a=2/3, akkor 0<0, nincs megoldás

b) Ha a>2/3, akkor x<(6a-4)/(3a-2)=2

c) Ha 0<a<2, akkor x>(6a-4)/(2a-2)=2


2. Ha a<0, akkor

3a*x-6*a+6>2*x+2

(3a-2)*x>6*a-4

x<2

2020. dec. 9. 14:02
 5/13 A kérdező kommentje:

Az 1.b és 1.c felirasod szerint mi a helyes akkor?

Az 1.b szerint Ha a>2/3, akkor x<2

Az 1.c szerint Ha 0<a<2, akkor x>2


Tehát ez akkor hogy van?

Ha pl. 4/3 akkor beleesik az 1.b és 1.c allitasodba.

Na de akkor melyikre lesz érvényes?

2020. dec. 9. 14:51
 6/13 anonim ***** válasza:
Bocs! Az 1.c.-t eltoltam: ) Ha 0<a<2/3, akkor x>(6a-4)/(2a-2)=2
2020. dec. 9. 14:53
 7/13 anonim ***** válasza:
Na még egyszer: Ha 0<a<2/3, akkor x>(6a-4)/(3a-2)=2
2020. dec. 9. 14:55
 8/13 A kérdező kommentje:
Illetve ha a=2/3 akkor x-nek bármilyen értek megfelel.
2020. dec. 9. 14:57
 9/13 anonim ***** válasza:
Nézd meg az 1.a.-t!
2020. dec. 9. 15:11
 10/13 A kérdező kommentje:

Ha a=2/3 akkor ez lesz:


X-2(-1/2)<(2x+2)/2

És ebben az esetben akkor legyen például x=2


0*(-1/2)<6/2=3

Ez igaz.


De láthatjuk hogy a =2/3 esetén x nem lehet kisebb mint 2.

Legyen x=-4


-6*(-1/2)<-6/2

3<-3

2020. dec. 9. 15:13
1 2