Valaki matekos, megszánna egy kis segítségel?

Szóval van egy feladat már másfél órája itt ülök, de valahogy nem jön össze: Egy kikötőből egyszerre indul két hajó: az egyik északnak, a másik keletnek. Két óra múlva 58km-nyire lesznek egymástól. Állapítsd meg mindkét hajó sebességét, ha az egyik óránként 1km-rel többet tett meg, mint a másik. (Másodfokú egyenlet) (Részletes leírást légyszi🙂)?

2020. dec. 8. 11:40
 1/8 anonim ***** válasza:

az utak: 2x, 2(x+1)

A Pitagorasz-tétel szerint

4x^2+4(x+1)^2=58^2

2x^2+2x+1=841

x^2+x-420=0

x1=20 x2=-21 (Ez nem megoldás.)

2020. dec. 8. 11:46
 2/8 anonim ***** válasza:

Ha a lassabb hajó óránként x km-t tesz meg, akkor a másik x+1 km-t, így két óra alatt 2x és 2x+2 km-t. 2 óra múlva a köztük lévő távolság 58 km, és azt tudjuk, hogy a két hajó és a kikötő derékszögű háromszöget határoz meg, így Pitagorasz tétele használható:


(2x)^2 + (2x+2)^2 = 58^2


Innen már menni fog a befejezés?

2020. dec. 8. 11:47
 3/8 anonim ***** válasza:
#1 vagyok. Ez a másfél órás szöveg már többször bejött Neked. -:)
2020. dec. 8. 11:48
 4/8 A kérdező kommentje:
Ez az első matekos kérdésem?! De tényleg itt ülök kb ennyi ideje már 2 oldalt tele írtam, majd lesatíroztam.
2020. dec. 8. 11:51
 5/8 anonim ***** válasza:

Rajzoltál is?

Ilyenkor érdemes.

2020. dec. 9. 01:43
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
#4: Tipp: ne törölj ki semmit, csak az idő megy vele. Hagy ott, húzd át, és kész. Vagy ha külön papírra dolgozol, akkor dobd ki és vegyél elő másikat.
2020. dec. 9. 07:00
 7/8 A kérdező kommentje:
Persze csináltam rajzot is felfogatm, hogy egy pitagorasz tétel, de egyszerűen nem tudtam összerakni a feladatot.
2020. dec. 9. 11:45
 8/8 anonim ***** válasza:

Szöveges feladatoknál jó megközelítési módszer (amit a tanárok tűzzel-vassal irtanak), az a próbálgatás. Megnézed, hogy melyik számra mi történne. Érdemes minden számítást leírni, és akkor könnyen látható, hogy ha valahova x-et teszel, akkor gyakorlatilag ugyanazokat kell elvégezned x-szel is.

Ha másra nem, arra jó a prbálgatás, hogy meglásd, hogy megértetted-e a feladatot; ha el tudod dönteni, hogy egy szám megoldása-e a feladatnak vagy sem, akkor elmondható, hogy megértetted a feladatot (persze az esély akkor is megvan, hogy félreértelmezted, de legalább a félreértelmezett feladatot meg tudtad érteni, és az is valami).

2020. dec. 9. 12:33