3 fűnyíró egyenként 2, 9 és 12 óra alatt vágja le a füvet. Együtt kezdve és dolgozva, hány óra alatt vágják le a gyepet? Előre is köszi!2020. dec. 1. 19:42
1/4 anonim válasza:
x/2+x/9+x/12=1
18x+4x+3x=36
25x=36
x=36/25
2/4 anonim válasza:
Nem.
Az első fűnyíró 1 óra alatt a gyep 1/2 részét, a második az 1/9 részét, a harmadik az 1/12 részét nyírja le, így együttes erővel 1 óra alatt az 1/2 + 1/9 + 1/12 = 25/36 részével végeznek.
Innen egyenes arányosság elvével;
25/36 rész -> 1 óra
1/36 rész -> 1/25 óra
36/36 rész -> 36/25 óra = 1,44 óra
Tehát 1,44 óra alatt végez a három fűnyíró.
3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!
2020. dec. 1. 20:00
4/4 anonim válasza:
Sima átlaggal: (2+9+12)/3= 7,6 óra
mértanival: ³√(2*9*12) = 6
és harmonikussal: 1/(1/2 + 1/9 + 1/12) = 1,44 óra