Egy számtani sorozatban az első tag 7, az ötödik tag 22. Tagja-e a sorozatnak a 167?

Határozd meg a háromjegyű páros számok összegét!


Egy mértani sorozatban az ötödik elem 96, a hatodik elem 192. Mennyi az első tag, valamint a hányados (qvóciens) ?


Egy mértanui sorozat négy egymást követő tagja közül a két szélső összege 112, a két középső összege pedig 48. Mennyi a mértani sorozat hányadosa, első tagja, valamint az első öt tag összege?


A bankba évi 6 %-os kamatra 1500000 ft-ot teszünk be. Mennyi pénzt kaphatunk vissza a banktól 18 év múlva?


Előre is köszönöm szépen!:)



2020. nov. 30. 09:43
 1/5 anonim ***** válasza:
1) a1=7, 22=7+4d => d=15/4, 167=7+(n-1)*15/4 Oldd meg az egyenletet! Ha n pozitív egész, akkor annyiadik tagja a sorozatnak a 167.
2020. nov. 30. 10:26
 2/5 anonim ***** válasza:

2) a1=100, d=2, an=998, 998=100+2*(n-1) => n=

sn=(a1+an)/2*n

2020. nov. 30. 10:29
 3/5 anonim ***** válasza:

3)

a1*q^4=96 (1)

a1*q^5=192 (2)

----------------

Elosztod a két egyenletet egymással.

q=2

Visszahelyettesítesz.

2020. nov. 30. 10:32
 4/5 anonim ***** válasza:

4)

a1+a1*q^3=112

a1*q+a1*q^2=48

---------------------

a1*(1+q^3)=112

a1*q*(1+q)=48

-----------------

(q^2-q+1)/q=7/4

...

2020. nov. 30. 10:38
 5/5 anonim ***** válasza:
1500000*1,06^18
2020. nov. 30. 10:39