A tó alján 6 m mélységben dolgozik egy búvár. Az általa kibocsájtott légbuborék térfogata hányszorosára nő, amikor felérkezik a víz felszínére? A külső légnyomás 100kPa, a víz sűrűsége 1000kg/m³, a hőmérsékletet tekintsük állandónak.


2020. nov. 29. 11:15
 1/1 anonim ***** válasza:

6m mélységben a légbuborékra ható nyomás a légnyomás valamint a hidrosztatikai nyomás összege, tehát p1=p_légnyomás + ró_víz*g*h.

Ha a hőmérsékletet állandónak tekintjük (=izoterm állapot), akkor elmondható, hogy a p*V állandó:

p1*V1 = p_légnyomás*V2,

p1/p_légnyomás = V2/V1

A bal oldal számolható, a jobb oldal pedig megadja a térfogatváltozás arányát.

2020. nov. 29. 12:03