Egy legbuborek átmérője 100meterrel a tenger felszíne alatt 5fok hőmérsékleten 3mm. Felemelkedve a buborék 60 méteren 8fok hőmérsékletű vizretegen halad at. MennYi a buborék átmérője?

A hotagulasi egyutthatót 0.088 vettem. V0=V/1+Beta*deltaT=89.43mm3 de nekem átmérő kellene...
2018. jún. 19. 21:42
 1/4 anonim ***** válasza:
Ha megvan a térfogat, már tudsz gömbátmérőt számolni.
2018. jún. 19. 22:41
 2/4 anonim ***** válasza:

Szerintem itt nem hőtágulás kell, hanem egyesített gáztörvény.


p1*V1/T1 = p2*V2/T2


p1 = 100 méter mélyes 11*10^5Pa (11 légköri nyomás, mert 1 légköri nyomás az 10m víznek felel meg, és 100 méter mélyen van az eredeti nyomás és még 10-szer az eredeti)

V1 = ezt kiszámolod, 4/3*r^3pi képletből Figyelj oda, hogy r = 1,5mm!!!

T1= átváltod kelvinbe


p2 = 7*10^5Pa

T2 = átváltod kelvinbe


Egy ismeretlen van a V2.


V2 = V1 * p1/p2 * T2/T1


Ebből megvan V2.

Ebből a sugárt kiszámolod a gömb térfogat képletével:

V2 = 4/3*r2^3pi

d2 = 2*r2


Egy kis trükkel lehet könnyíteni a megoldáson.

Először nem számolod ki V1-et, csak

V2/V1 = p1/p2 * T2/T1 -őt.


Ismert, hogy a térfogatok aránya az a hosszak arányának köbe.

Azaz


(d2/d1)^3 = (V2/V1)


Innen d2:

d2 = d1*köbgyök(V2/V1)


Ez azért jó, mert nem kell oda-vissza használni a 4/3*r2^3pi képletet.

2018. jún. 20. 11:15
 3/4 A kérdező kommentje:
Oké köszönöm.d2=0.659mm jött ki. Ez az átmérő változását jelöli? Mert ha az eredeti 3mm hozzáadom akkor a helyes eredményt kapom
2018. jún. 20. 20:12
 4/4 A kérdező kommentje:
Nem, minden rendben. Hülyeséget írtam.
2018. jún. 20. 20:33