A 12 dm 3 térfogatú tartályban 0,8 kg oxigéngáz van. Mennyi a gáz nyomása, ha a hőmérséklet 10 °C ?

Valaki el tudná nekem magyarázni? A tanár próbál velünk csinálni hasonló feladatokat órán, de az online oktatás alatt nem olyan könnyű megérteni...

2020. nov. 22. 10:45
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia,

az általános gáztörvény lesz segítségünkre:

p*V = n*r*t

p - nyomás, ez a kérdés [Pa]

V - térfogat, ami adott a feladatban [dm3, de váltsd át m3-be]

n - gáz kémiai anyagmennyisége mólban, ami ha nem adott, akkor úgy kapod meg, hogy a tömeget[g] elosztod az anyag moláris tömegével [g/mol]; m=800g adott, M=32g/mol

R - egyetemes gázállandó, ez mindig 8,31 [J/mol*K]

T - hőmérséklet [°C-t át kell váltani Kelvinbe!]


A konkrét feladat tehát:

p * 0,012 = 800/32 * 8,31 * 283

p = 4900 kPa

2020. nov. 22. 13:03
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségedet!:)
2020. nov. 22. 14:27