Oszthatóság, Euler-Fermat tétel?


31 | a^60 + b^90 + c^120 ⇒ 31|a, 31|b, 31|c

Ezt kéne belátni. Odáig eljutottam az Euler-Fermat tétellel, hogy mindegyik tag kongruens 1-gyel, de tovább nem igazán.

Tudna valaki segíteni? Köszönöm szépen!



2020. nov. 20. 22:09
 1/3 anonim ***** válasza:

Feltételezem, hogy jól számoltál.


Az Euler-Fermat-tételt csak akkor használhatod, hogyha a hatvány alapja és a maradékosztály száma relatív prímek, vagyis (a;31)=1, (b;31)=1 és (c;31)=1.

Ezzel számolva azt kaptad, hogy a hatványok 31-es maradéka 1, következésképp az a^60+b^90+c^120 31-es maradéka 3 lesz, vagyis nem lehet osztható.

Így viszont, ha az oszthatóság fennáll, akkor az nem lehet igaz, hogy (a;31)=1, (b;31)=1 és (c;31)=1, következésképp az a;b;c számok nem lehetnek 31-gyel relatív prímek. De mivel a 31 prímszám, ezért csak úgy lehetnek nem relatív prímek, hogyha 31 többszörösei, így pedig 31|a, 31|b és 31|c igaz.

Ezzel beláttuk az állítást.

2020. nov. 20. 22:58
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm!
2020. nov. 20. 23:29
 3/3 anonim ***** válasza:

Lényegében jó a fenti megoldá, de annyival kiegészítendő a fenti gondolatmenet, hogy annak az állításnak a tagadása, hogy


"31|a, 31|b, 31|c", az, hogy a


"31|a, 31|b, 31|c oszthatóságok közül legalább az egyik nem teljesül".


Tehát pontosan úgy kell fogalmazni, hogy ha az eredeti oszthatóság fennáll, akkor nem lehet igaz azon állítás, hogy


"az (a;31)=1, (b;31)=1 és (c;31)=1 feltételek közül legalább egy teljesül".

2020. nov. 21. 06:39