Valamiért nem tudom telejs négyzetté alakítani, mert a 15 nem négyzetszám.

Mit lehet ilyenkor tenni?


2020. nov. 12. 17:15
 1/6 anonim ***** válasza:
70%
(x+3)*(x-5)=0 -> x+3=0 és x-5=0 -> x=-3 vagy x=5
2020. nov. 12. 17:27
 2/6 A kérdező kommentje:
és ez az x+3 és x-5 hogy jött ki? Nem vágom :(
2020. nov. 12. 17:35
 3/6 A kérdező kommentje:
a 2x-el mi lett?
2020. nov. 12. 17:35
 4/6 anonim ***** válasza:
68%

-2x


3x-5x=-2x

2020. nov. 12. 17:58
 5/6 anonim ***** válasza:
78%
x^2-2x-15=x^2-2x+1-16=(x-1)^2-4^2=(x-1-4)(x-1+4)=(x-5)(x+3)
2020. nov. 12. 18:45
 6/6 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

Alkalmazzuk az a^2 - 2ab + b^2 nevezetes azonosságot a teljes négyzetté alakításnál.


x^2 - 2x -15 = 0


Az világos, hogy az x^2 az x négyzeteként fog kijönni. Ezután fókuszáljunk a -2x-es részre. Mivel a -2-es szám egy kétszeres szorzat eredménye, így ennek csak a felére van szükség, azaz -1-et fogunk írni a zárójelbe. Tehát a baloldalon már alakul a dolog, (x-1)^2-et fogjuk használni.


Ha fejben kibontod ezt a kifejezést, akkor (x-1)^2 = x^2 - 2x + 1 jön ki. Látható, hogy már majdnem minden stimmel, csak nekünk nem +1 kellene a végére, hanem -15. Emiatt kompenzálásul -16-ot fogunk a zárójeles kifejezés után írni és kész vagyunk a teljes négyzetté alakítással.


(x-1)^2 - 16 = 0 (itt mindkét oldalhoz hozzáadunk 16-ot)


(x-1)^2 = 16 (tudjuk, hogy a 4-nek és a -4-nek a négyzete lesz 16, így)


Első megoldás: x-1 = 4, amiből kapjuk, hogy x=5.


Második megoldás: x-1 = -4, amiből kapjuk, hogy x=-3.

2020. nov. 13. 12:18