Balaton-felvidék 1:40 000 méretarányú turistatérképének tanúsága szerint a Szent György-hegy magassága 415 méter, a szomszédos Csobáncé 376 méter. a) Milyen távolságra van egymástól a két hegy csúcsa a valóságban, ha a térképen mért távolságuk 15 cm? A választ egy tizedesjegy pontossággal, méterben kerekítve adjuk meg. b) Mekkora emelkedési szögben látja a Csobánc tetején álló turista a Szent György-hegy tetejét?2020. nov. 10. 17:13
2/7 anonim válasza:
a)Egy adott távolság a térképen, az a valóságban a térképen mért szakasz 40000-szerese.
b)Rajzolj egy 3szöget, aminek az egyik befogója az a feladatban kiszámolt hossz, a másik pedig a két hegycsúcs magasságának különbsége. Ismered mind2 befogót már csak egy tangenst kell használni.
3/7 anonim válasza:
a)
15cm -> 15*40000cm=600000cm=6000m
Pitagorasz-tétel:
d=sqrt((415-376)^2+6000^2)=6000,1m
b)
tg(alfa)=(415-376)/6000=0,0065 => alfa=37,2°
4/7 anonim válasza:
Az a) része: Az 1:40000 arány azt jelenti, hogy 1 cm a térképen 40000 cm a valóságban, tehát 15 cm a térképen, az a valóságban 15*40000, azaz cm 600000 cm. 1 m=100 cm, vagyis 600000 cm=600 m.
A b) részben nem vagyok biztos, ezért nem írom le.
5/7 anonim válasza:
Előttem már gyirsabb leírták és látom egy 0-t tévedtem.
7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2020. nov. 11. 07:38