Ezt a térgeometria matek házit ki érti?

Balaton-felvidék 1:40 000 méretarányú turistatérképének tanúsága szerint a Szent György-hegy magassága 415 méter, a szomszédos Csobáncé 376 méter. a) Milyen távolságra van egymástól a két hegy csúcsa a valóságban, ha a térképen mért távolságuk 15 cm? A választ egy tizedesjegy pontossággal, méterben kerekítve adjuk meg. b) Mekkora emelkedési szögben látja a Csobánc tetején álló turista a Szent György-hegy tetejét?

2020. nov. 10. 17:13
 1/7 anonim ***** válasza:
48%
Én.
2020. nov. 10. 17:21
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

a)Egy adott távolság a térképen, az a valóságban a térképen mért szakasz 40000-szerese.

b)Rajzolj egy 3szöget, aminek az egyik befogója az a feladatban kiszámolt hossz, a másik pedig a két hegycsúcs magasságának különbsége. Ismered mind2 befogót már csak egy tangenst kell használni.

2020. nov. 10. 17:22
 3/7 anonim ***** válasza:
64%

a)

15cm -> 15*40000cm=600000cm=6000m

Pitagorasz-tétel:

d=sqrt((415-376)^2+6000^2)=6000,1m


b)

tg(alfa)=(415-376)/6000=0,0065 => alfa=37,2°

2020. nov. 10. 17:27
 4/7 anonim ***** válasza:

Az a) része: Az 1:40000 arány azt jelenti, hogy 1 cm a térképen 40000 cm a valóságban, tehát 15 cm a térképen, az a valóságban 15*40000, azaz cm 600000 cm. 1 m=100 cm, vagyis 600000 cm=600 m.


A b) részben nem vagyok biztos, ezért nem írom le.

2020. nov. 10. 17:30
 5/7 anonim ***** válasza:
Előttem már gyirsabb leírták és látom egy 0-t tévedtem.
2020. nov. 10. 17:31
 6/7 anonim ***** válasza:
#3 vagyok Bocs! alfa=0,37°
2020. nov. 10. 17:33
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2020. nov. 11. 07:38