Tudnátok segíteni ebben a feladatban?

Adja meg az f(x)=(1-2^(1/x))^(1/2) inverzét, ha létezik.

2020. okt. 9. 15:48
 1/3 anonim ***** válasza:

Az inverzet úgy kapod, hogy megcseréled az értelmezési tartományt az értékkészlettel, vagyis x-et y-nal:


x = (1-2^(1/y))^(1/2), és ezt y=...-re rendezed.


Négyzetre emelünk: x^2 = 1-2^(1/y)

Kivonunk 1-et: x^2-1 = -2^(1/y)

Osztunk (-1)-gyel: 1-x^2 = 2^(1/y)

Használva a logaritmus definícióját: 1/y = log(2)[1-x^2]

Végül reciprokot veszünk: y = 1/log(2)[1-x^2], ez lesz az eredeti inverze.

2020. okt. 9. 15:59
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2020. okt. 9. 16:18
 3/3 anonim ***** válasza:

1.Figyelni kell az értékkészletre és az értelmezési tartományra!

A f lehető legbővebb értelmezési tartománya a negatív számok halmaza.

Az f értékkészlete a (0; 1)nyílt intervallum.

Ebből következően az inverz függvény értelmezési tartománya az f értékkészlete a (0; 1) nyílt intervallum.


2. Figyelni kell arra is, hogy az f kölcsönösen egyértelmű legyen. Az f monotonitását szokták vizsgálni. Ha szigorúan monoton növekedő, akkor kölcsönösen egyértelmű.


3. Ezután jön az, amit #1 mutatott.

2020. okt. 9. 16:20