Timido kérdése:

Exponenciális függvény. Segítenél?


[link]


ezeket nem tudom megoldani. már mindent próbálkoztam, de nem megy.


2010. aug. 7. 21:23
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

az utolsó kettőre rájöttem.

csak az első hármat nem tudom már!

2010. aug. 7. 21:43
 2/11 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha még nem sikerültek akkor szívesen segítek. :)

2010. aug. 7. 21:59
 3/11 A kérdező kommentje:
köszii elfogadom a segítséged, mert még az első hárommal még mindig szenvedek :))
2010. aug. 7. 22:03
 4/11 anonim ***** válasza:
Bocs, hogy ezt mondom, de miért nem szenvedsz vele tovább? Sokkal hasznosabb lenne, ha saját magad jönnél rá, esetleg Te néznéd át a saját füzetbe a hasonló feladatokat, nem?
2010. aug. 7. 22:11
 5/11 anonim ***** válasza:
53%

Az elsőnél át kell írni az 1/64-t (1/2)^6 a 0,5-t pedig tört alakba, valamint a gyökös kifejezést 1/x+2-re. Így már tudsz egyszerűsíteni, a végeredmény pedig 4 lesz.


A másodikban a (125/8)= (5/2)^3, ezt pedig tovább tudod alakítani (2/5)^-3 alakká. Innen szerintem már menni fog nekem 3 jött ki.


A harmadikat a második alapján remélem meg tudod oldani, ugyanaz a mechanizmus, nekem 1 lett a megoldás.


Ha mégsem megy valami akkor segítek még. Csak ügyesen! :)

2010. aug. 7. 22:13
 6/11 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen! :)

bár itt elakadtam a 2. nál :

[link]

:(

2010. aug. 7. 22:33
 7/11 anonim ***** válasza:

Magát a megoldást le tudom írni, de minden egyes lépés nagyon sok mögöttes gondolatot tartalmaz, ezért sajnos ez csak kevés segítséget ad önmagában. De mindenesetre leírom magát a további menetet:


(⅖)³⁻²ⁿ = (⅖)⁻³


Két azonos alapú hatvány csak akkor lehet egyenlő, ha a kitevők is megegyeznek, MÁSKÉPP NEM. Tehát jogosan vonjuk le az alábbi következtetést:


3-2n = -3


Most már könnyebb lesz a továbbiakban:


3-2n = -3 | mindkét oldalhoz + 2n


3 = 2n-3 | a két oldal cseréje


2n-3 = 3 | mindkét oldalhoz + 3


2n = 6 | mindkét oldalt osztom kettővel


n = 3

═╍═╍═╍═╍

2010. aug. 8. 12:26
 8/11 anonim ***** válasza:
Persze azért használok n betűt x helyett, mert n-ből van felemelt változat: ⁿ, x-ből pedig nincs ilyen (pontosabban csak egy ritka, IPA-s kódlapon, amit nem mindenki telepít fel). Szóval persze n helyébe nyugodtan lehet x-et érteni.
2010. aug. 8. 12:33
 9/11 anonim ***** válasza:

Ha esetleg nem látszanak a képleteim, akkor az azért van, mert nincsenek a megfelelő Unicode lapok telepítve Nálad (,,Latin-1 supplement'', ,,Superscripts and subscripts'', ,,Number forms'').


Ezért, biztos ami biztos, leírom a szokásos módon is, így kissé ronda, de legalább biztosan látszik minden gépen:


(2/5)^(3-2x) = (2/5)^(-3)


Két azonos alapú hatvány csak akkor lehet egyenlő, ha a kitevők is megegyeznek, MÁSKÉPP NEM. Tehát jogosan vonjuk le az alábbi következtetést:


3-2x = -3


Most már könnyebb lesz a továbbiakban:


3-2x = -3 | mindkét oldalhoz + 2x


3 = 2x-3 | a két oldal cseréje


2x-3 = 3 | mindkét oldalhoz + 3


2x = 6 | mindkét oldalt osztom kettővel


x = 3

2010. aug. 8. 12:39
 10/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet!!!!! :)
2010. aug. 8. 22:13
1 2