Ezt ismételte összesen 3-szor. Annyira megtetszett neki a minta, hogy elhatározta, ilyen alakú emeletes tortát készít Hajninak a születésnapjára. A háromszögek oldalait színes cukrokkal díszíti. Milyen hosszú lesz ez a cukordíszítés, ha négyszintes tortát készít? Összesen hány cm2 1 cm vastagra nyújtott tésztára lesz szüksége, ha az összegyúrt tésztának kb. 10%-a lesz hulladék?

A cukordíszítés előtt a torta felületét marcipánnal szeretné beborítani. Hány cm2 1 mm-re nyújtott marcipánra lesz szüksége, ha a torta oldalát is marcipánnal fogja bevonni? -Valaki segítene nekem ebben, esetleg elmagyarázná?



2020. szept. 19. 16:11
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez a feladat egy bullshit. Nincs megadva a torta magassága, semmilyen formában, ennélfogva sem a szükséges tésztamenyiség, sem a bevonáshoz szükséges marcipán nem adható meg.


A cukordíszítést még úgy-ahogy ki lehet számolni; először koszinusztétellel ki tudod számítani az 1-gyel kisebb szabályos háromszög oldalát:


x^2 = 10^2+20^2-2*10*20*cos(60°) = 100+400-400*1/2 = 300, tehát x=gyök(300)=10*gyök(3) cm hosszú lesz a harmadik oldal.


A többit is ki lehet ezzel a módszerrel számolni, de mivel szabályos háromszögekről van szó, amiket ugyanazzal a módszerrel képezünk, ezért a hosszok mértani sorozatot alkotnak, ahol a kvóciens megegyezik a hasonlóság arányával, ami 10*gyök(3)/30 = gyök(3)/3 lesz. Ennyivel kell csak beszorozgatni, így megkapod a háromszögek oldalait, így ezeket összeadva kapod az összkerületet, amit be kell vonni a cukorral.

2020. szept. 19. 16:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, hatalmas segítség volt.
2020. szept. 20. 18:08