Mikor találkozik Csilla és az anyukája? Hány km-t tesznek meg ez alatt az idő alatt?


Sziasztok! Van egy matek példa amit kikövetkeztetéseel ki tudok számolni, de fel lehet írni egyenlettel?


Csilla 7:45-kor indul az edzésre busszal 90 km/h sebességgel. Az anyja 8:00-kor indul utána autóval 110 km/h sebességgel.

Mikor találkozik Csilla és az anyukája?

Hány km-t tesznek meg ez alatt az idő alatt?


A példatár végén megvolt a megoldás, 9:07:30 az időpont és 123,75 km.

Egyenlettel is meg lehet oldani?



2017. márc. 16. 13:04
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Persze; egyenlettel mindent meg lehet oldani :D Csak jól kell megválasztani az ismeretlent, és helyesen felírni az összefüggéseket.


Tegyük fel, hogy Csilla indulásától mérve x óra múlva találkoznak, ennyi idő alatt Csilla 90*x km-t tesz meg. Anyukája x-(1/4) órát tölt utazással (mivel 15 perc=1/4 óra), így ő 110*(x-1/4)=110x-27,5 km-t tesz meg. Mikor találkoznak, ugyanannyi a megtett útjuk, vagyis:


90x=110x-27,5, ennek eredménye 1,375=x, tehát 1,375 óra múlva találkoznak, tehát pont akkor, ahogyan a megoldókulcs írta. 90*1,375=123,75 km-t tesznek meg, ez is stimmel.

2017. márc. 16. 13:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Azta, köszönöm a gyors választ. :)
2017. márc. 16. 13:41