48 méteren egy kocsi első kereke 4-gyel többet fordul mint a hátsó. Mekkora a kocsi első kerekének kerülete, ha tudjuk, hogy a hátsónak a kerülete 1m-el nagyobb?

Köszi előre is a segítséget!:)

2020. aug. 25. 12:49
 1/3 anonim ***** válasza:

A hátsó fordul: x-et, tehát a kerülete 48 / x.

Az első fordul: x + 4-et, tehát a kerülete 48 / (x + 4)

A feladat elmondja, hogy 48 / x = 48 / (x + 4) + 1

Ezt kell megoldani.

2020. aug. 25. 12:54
 2/3 A kérdező kommentje:
Az utolsó egyenlet, amit írtál az nem vezet megoldásra, mert az jön ki belőle, hogy 0=5
2020. aug. 25. 16:05
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen

n1, n2 - az első ill. a hátsó kerék fordulatainak száma

K1, K2 - az első ill. a hátsó kerék kerülete

s = 48 m - a kerekek által megtett út

K1 = ?


A feltételek

1. " első kereke 4-gyel többet fordul mint a hátsó"

n1 = n2 + 4

2. hátsó kerülete 1m-el nagyobb az elsőénél

K2 = K1 + 1


A megoldás alapja: mindkét kerék ugyanakkora utat tesz meg:

n1*K1 = n2*K2 = s


Átrendezve

n1/n2 = K2/K1


A feltételeket behelyettesítve

(n2 + 4)/n2 = (K1 + 1)/K1


A tagonkénti osztásokat elvégezve

1 + 4/n2 = 1 + 1/K1

a konstans kiesik, marad

4/n2 = 1/K1


Mindkét oldal reciprokát véve

n2/4 = K1

majd a törtet eltüntetve

n2 = 4*K1


Szükség van az n2 értékére

Az alap összefüggésből

n2 = s/K2

és a 2. feltételt behelyettesítve

n2 = s/(K1 +1)


Ezzel a megoldandó egyenlet

s/(K1 +1) = 4*K1

ill. a törtet eltüntetve

s = 4*K1(K1 +1)


Ez egy egyszerű másodfokú egyenlet, ami nem okozhat gondot.

2020. aug. 31. 02:56