Az ezüst-nitrát-oldat reakciója híg sósavval miért nem jó válasz?
Sziasztok!
,, Az alábbiak közül melyik reakció esetében állapíthatunk meg Brönsted-féle
sav-bázis párokat úgy, hogy eközben redoxireakció nem megy végbe?
A) Magnézium reakciója híg kénsavoldattal.
B) Nátrium reakciója klórral.
C) Kalcium-karbonát reakciója sósavval.
D) Réz reakciója forró, tömény kénsavoldattal.
E) Ezüst-nitrát-oldat reakciója híg sósavval. "
Ennél a feladatnál a megoldókulcs szerint a C) a helyes válasz, amit értek is, hogy miért, de azt viszont nem tudom, hogy az E) válasz miért nem jó? Hiszen ugyanúgy meg lehet állapítani a sav-bázis párokat és nem is redoxireakció.
Köszönöm a válaszokat előre is:)
Az E esetben nem megy végbe sav-bázis reakció (legalábbis a Brönsted féle értelemben biztos nem), csak csapadékképződés.
Ag+(aq) + Cl-(aq) = AgCl(sz)
Az E) is jó válasz lenne elbaszták a feladatot, mert az ezüst oxidációfoka NEM változik a csapadékképződés során. DE betolja a BRÖNSTED kártyát, így a H+ átmenetnek mindenképp meg kell valósulnia:
CO3(2-) + 2 H+ ↔ H2O + CO2
Zsivány feladat, de megoldható.
Egy apró megjegyzés: szeretném felhívni a figyelmet, hogy vannak veszélyei a bruttó egyenlet felírásának, helyette az ionegyenletek egy pontosabb logika felépítésére adnak lehetőséget.
Ha az ezüst-nitrát és sósav reakciója legegyszerűbben így írható fel:
AgNO3 + HCl ---> HNO3 + AgCl
Ez a felírás azt a megtévesztő látszatot kelti, hogy protonvándorlás történt, és a nitrát ion visszaalakult salétromsavvá, ezért ez alapján az egyenlet alapján joggal gondolhatnánk, hogy ez Brönsted-féle sav-bázis reakció, hiszen a nitrátion felfogható bázisként Brönsted szerint, ami most protont vett fel. Azonban fontos felismerni, hogy a salétromsav is erős sav, tehát vízben gyakorlatilag teljesen disszociál H+ és NO3- ionokra, hasonlóképpen mint az ezüst-nitrát, ami vízben szintén ionjaira esik. Tehát ha felírjuk az előző egyenletet úgy, hogy az ionjaira széteső vegyületeket valóban ionjaik összegeként tüntetjük fel, ezt kapjuk:
Ag(+) + NO3(-) + H(+) + Cl(-) --> AgCl (csapadék, nincs oldatban tehát nem ionos) + H(+) + NO3(-)
Látható, hogy a proton és a nitrátion valójában nem vesz részt a reakcióban, hiszen le lehet velük egyszerűsíteni az ionegyenletet, és végeredményben nem sav-bázis, hanem csapadékképződési reakciót kapunk, ugyanazzal az egyenlettel, amit Sadam is felírt.
Mi a végkifejlet? Az, hogy a proton valójában nem adódott át a nitrátionnak, hiszen a kiindulási sósav is, és a termék salétromsav is disszociál, így a proton csak egy, a reakcióban nem résztvevő, oldatban szabadon úszkáló "megfigyelő" :D
A C) válasz azért helyes, mert ott a proton valóban kovalensen odakötődik a bázis szerepet játszó karbonátionhoz, tehát a protonleadás mellett egyértelmű a protonfelvétel folyamata is, ellentétben a nitrátionnal, ami valójában nem veszi fel a sósav által leadott protont. Az E) válaszból hiányzik a sav-bázis reakció viselkedésének fele: a protonfelvétel. Ez a veszélye a bruttó egyenletnek: attól hogy HNO3 szerepel benne, ez az egyenlet kémiailag, logikailag pontatlanná teszi a tárgyalást.
Nem értek egyet az E) válasz Brönsted-féle sav-bázis reakcióként való értelmezésével, kizárólag a C)-t tartom helyesnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!