Hány gramm nátrium-hidrogén-karbonát bomlott el hevítés során, ha a kiindulási anyag tömege 9,3 grammal csökkent?


2020. júl. 6. 23:38
 1/4 anonim ***** válasza:
75%
Le kéne írnod a feladat teljes szövegét, nem csak az utolsó kérdést. Így fogalmunk sincs miről van szó, mert hiányos a kérdésed.
2020. júl. 7. 07:08
 2/4 A kérdező kommentje:
#1 válaszoló. Ezt a feladatot egy feladatgyűjteményben találtam és én sem tudtam mit kezdeni vele. Őszintén csak ennyit ír a feladat, ha lenne más adat, nyílván leírtam volna, de sajnos csak ennyi van megadva.
2020. júl. 7. 11:52
 3/4 Arp Du ***** válasza:
100%

Nátrium-hidrogén-karbonát (szódabikarbóna) hevítése

2NaHCO3(s) = Na2CO3(s) + CO2(g) + H2O(g)


NaHCO3(s): fehér por

Na2CO3(s): fehér por

CO2(g) és H2O(g): gáz


"a kiindulási anyag tömege 9,3 grammal csökkent" félreérthető.

Valószínűleg az összes kiindulási anyag lebomlik, csak a keletkező anyag is ugyanúgy néz ki (fehér por)

Ez lehet a megoldás:

az összes NaHCO3 fehér por lebomlik a hevítéskor, helyette keletkezik: ugyanolyan fehér por Na2CO3 (csak 9,3 g-mal kevesebb) és valamennyi gáz (CO2 és H2O). Anyagmegmaradás van, a fehér porból hiányzó 9,3 g gáz formájában távozik.

9,3 g= m(CO2) + m(H2O)


Hány mol CO2 és H2O keletkezett?

9,3 g= n*M(CO2) + n*M(H2O)= n*44 +n*18= n *62g/mol

n= 9,3g /62g/mol= 0,15 mol

0,15 mol CO2 és 0,15 mol H2O


Az egyenletben CO2 és H2O 1-szeres szorzóval van, NaHCO3 pedig 2-szeres szorzóval, ezért abból 2-szer annyi mol:

2*0,15= 0,3 mol

ennek tömege:

m= n*M= 0,3mol *84g/mol= 25,2 g


A szódabikarbónát sütőporként használják: a sütéskor keletkező vízgőz és szén-dioxid-gáz fújja fel a tésztát.

2020. júl. 11. 20:44
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. :D
2020. júl. 12. 17:14