Egy karbid tartalmú hulladék (CaC2) ártalmatlanítását hidrolízissel végzik. Hány kg Ca(OH)2 - oltott mész és acetilén(C2H2) keletkezik, ha a karbid tartalma (CaC2) 500kg?!


Moláris tömegek: Ca=40 g/mol, C= 12 g/mol, H= 1 g/mol, O= 16 g/mol

Reakcó egyenlete a folyamatnak:

CaC2+ 2H2O = Ca(OH)2 + C2H2


2020. júl. 4. 15:18
 1/1 anonim ***** válasza:

Az egyenletben fel van tüntetve az anyagok mennyisége mólban. Amelyik vegyület előtt nincs szám abból 1 mólnyi van. A víz előtt van egy 2-es, ezért a moláris tömegének a 2×-esét kéne venned, de nincs jelentősege most.


Moláris tömeget úgy számolsz, hogy a vegyületet képletében feltüntetett atomok tömegét összeadod. Pl.:

CaC2: Ca+ 2×C= 40+ 2×12= 64 g

Ezt kiszámolod az oltott mésznél, és az acetilénnél is


Ha ezek megvannak egyenes arányossággal tudsz számolni. A feladat szerint 500 kg (500000 g) CaC2 van, csak annyi a dolgod, hogy az 500000 g-t elosztod a 64 g-mal és így megvan, hogy hányszorosára növelted a 64 g-t.

És ezzel a számmal megszorzod az oltott mész és az acetilén mennyiségét, moláris tömegét.

2020. júl. 5. 15:10