Valaki tud segíteni kémiában? Tananyag neve: Az oxigéncsoport elemei. Az oxigén és vegyületei


1.) Hány m³ oxigén szükséges 10 m³ ugyanolyan állapotú hidrogéngáz elégetéséhez?


2.) Hidrogén és oxigén gázelegyének 7,35 dm³-ét (25⁰C, 0,1MPa nyomás) elektromos szikrával begyújtjuk. Mi volt a gázelegy összetétele, ha a víz lecsapódása után a gáz tömege 4,8 g?


3.) Hány gramm 49 tömegszázalékos kénsavoldatban kell feloldani 200 g kén-trioxidot ahhoz, hogy 78,4 tömegszázalékos kénsavoldatot kapjunk?



2020. máj. 30. 10:43
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!


1.

A durranógáz égése: 2 H2 + O2 = 2H2O.

Az egyenletből láthatod, hogy 2x annyi H2 reagál el, mint O2 ezért 10 m3 hidrogéngáz 5 m3 oxigéngázzal reagál.


2. 7,35 dm3 standard állapotú gáz 0,3 molnak felel meg az Avogadro tétel alapján. A visszamaradó (el nem reagált) gáz az O2. 4,8 g O2 az 0,15 mol. 0,3-0,15= 0,15 mol gázelegy reagált el egymással tökéletesen. Mivel a reakcióban a H2 és az O2 aránya 2:1, ebben a 0,15 mol gázelegyben a H2 0,1 mol és az O2 0,05 mol. Így megkapjuk, hogy a kezdeti gázelegy tartalma: 0,1 mol (0,2g) H2 és 0,2 mol (6,4g) O2.


3. Én ezt a feladatot keverési egyenlettel oldanám meg. Tudni kell hozzá, hogy 80 g (1 mol) SO3-ből 98 g (1 mol) H2SO4 keletkezik, 98/80x100= 122.5% Kénsav keletkezik a SO3 bármennyi grammjából (reakció egyenlet szerint).

Ugye a keverési egyenlet: 1. oldat tömege szorozva annak m/m%-ával + 2. oldat tömege szorozva annak tömeg%-ával = 2 eredeti oldat tömege x a végleges oldat tömeg%-ával.

Az egyenletből hiányzik az oldószer (a kénsav) tömege ez legyen Y, illetve

a végleges kénsavoldat tömege, de ezt tudjuk hiszen az 1. és a 2. oldat össztömege, tehát= Y+200

Felírva az egyenletet: Yx49+200x122,5= (Y+200)x78,4 --> 49Y+24500= 15680+78,4Y.

Az egyenletet megoldva az Y= 111,08 g kénsavoldatban kell feloldani.

2020. jún. 10. 21:28