Hogyan kell százalékszámítást végezni?

2010. júl. 30. 14:41
 1/3 anonim válasza:
50%
rész osztva egésszel szorozva 100-al.
2010. júl. 30. 15:01
 2/3 anonim ***** válasza:
2010. júl. 30. 15:37
 3/3 anonim ***** válasza:

Nincs matek könyved??!!


egy szám százaléka egyenlő alap (maga a szám) szorozva a százalékláb (%) század részével (%/100)


Vagyis 300 nak a 80%-a:

300 x (80/100)


A százalék jelentése századrész. Magyarul a 80 db századát veszed a 300 nak ami ugyebár 3 mivel 300/100=3 és ebből veszel 80-at


Valaminek a 25%-a az az 1/4-e mivel a 100% az egész a 24 pedig a 100-nak a negyede. Ugyanígy az 50% az a fele, a 75% a 3/4-e a 33,3333333333333.....% pedig az 1/3-a.

Szóval 300x80/100=24000/100 vagy 300x0,8 ami = 240


Valaminek a 80%-a vagyis a 4/5-e az 0,8-szerese. Ez belátható mivel a 4/5 is =0,8, és a 80%/100 is annyi!

Viszont ha valamit 80%-al emeltek akkor az az eredeti összeg 180%-a vagyis 1,8-szerese!


Százalék érték = Alap x Százalékláb század részével

Ez egy egyenlet.

X = A x % / 100

Amelyik kell azt fejezed ki belőle. Pl.:

X=Ax%/100 (x100

100X=A% (/A

100X/A=%

Vagyis 100 x 240 / 300 = 80

Nem olyan bonyolult, de ez tutira benne van a matek könyvedben!

2010. aug. 6. 21:07