Kaptunk csütörtökön egy házi feladatot és nem értem.
Réz (II) klorid- oldatot elektolizálunk grafitelektródok között. Számísd ki, hány dm3 standardállapotú klórgáz fejlődik az elektrolízis során az anódon, miközben 130 g réz válik ki a katódon.
2020. máj. 24. 11:21
1/3 A kérdező kommentje:
Kérlek segítsetek mert nagyon fontos lenne
2020. máj. 24. 12:37
2/3 anonim válasza:
Vm = 24,5 dm3/mol
m(Cu) = 130 g
Katód: Cu2+ + 2 e- -> Cu
Anód: 2 Cl- -> Cl2 + 2 e-
n(Cu) = m/M = 130 g/ 63,5 g/mol = 2,05 mol
Az egyenletekből látszik, hogy 1 mol Cu és egy mol Cl2 leválásához is 2 mol elektron szükséges, így a bruttó egyenlet az alábbi:
Cu2+ + 2 Cl- -> Cu + Cl2
Ebből pedig látható, hogy ahány mol réz válik le, annyi mol klórgáz fejlődik, így:
n(Cl2) = n(Cu) = 2,05 mol
V(Cl2) = n(Cl2) * Vm = 2,05 mol * 24,5 dm3/mol = 50,16 dm3 klórgáz fejlődik az anódon.
3/3 A kérdező kommentje:
Életmentő vagy, köszi
2020. máj. 24. 14:13