Villányi kémia: Két NaOH oldat közül az egyik A 5cm3-ét, a másiknak B 20 cm3-ét semlegesíti a 10cm3 1-es pH-jú sósav?


Mekkora térfogatú A,B, illetve 1:3 térfogatarányú oldatkeverék szükséges külön-külön 2 dm3 12-es pH-jú oldat készítéséhez?

A koncentrációjat kiszámoltam:

cA=0,2mol/dm3

cB=0,05mol/dm3

c 1:3 terfogataranyban= 0,0875 mol/dm3

Viszont nem jönnek ki a pontos adatok, mint a megoldásban



2020. máj. 22. 12:09
 1/2 anonim ***** válasza:

Én az alábbiak szerint számoltam.


V(NaOH A) = 5 cm3

V(NaOH B) = 20 cm3

V(HCl oldat) = 10cm3

c(HCl oldat) = 0,1 mol/dm3

V(NaOH kell) = 2 dm3

c(NaOH kell) = 0,01 mol/dm3


NaOH + HCl -> NaCl + H2O


n(HCl) = c * V = 0,1 mol/dm3 * 0,01 dm3 = 0,001 mol

n(NaOH A, B) = 0,001 mol

c(NaOH A) = n/V = 0,001 mol/0,005 dm3 = 0,2 mol/dm3

c(NaOH B) = n/V = 0,001 mol/0,02 dm3 = 0,05 mol/dm3


n(NaOH kell) = c * V = 0,01 mol/dm3 * 2 dm3 = 0,02 mol


V(NaOH A) = n(NaOH kell)/c(NaOH A) = 0,02 mol/0,2 mol/dm3 = 0,1 dm3 A oldatot kell desztillált vízzel 2 dm3-re kiegészíteni


V(NaOH B) = n(NaOH kell)/c(NaOH B) = 0,02 mol/0,05 mol/dm3 = 0,4 dm3 B oldatot kell desztillált vízzel 2 dm3-re kiegészíteni



1:3 arányú elegy esetén:

Induljunk ki 1 dm3 oldatból

V(A) = 0,25 dm3

V(B) = 0,75 dm3


n(A) = c * V = 0,2 mol/dm3 * 0,25 dm3 = 0,05 mol

n(B) = c * V = 0,05 mol/dm3 * 0,75 dm3 = 0,0378 mol

n(összes) = 0,05 mol + 0,0378 mol = 0,0875 mol

c(1:3) = n/V = 0,0875 mol/1 dm3 = 0,0875 mol/dm3


V(1:3) = n(NaOH kell)/c(1:3) = 0,02 mol/0,0875 mol/dm3 = 0,229 dm3 1:3 arányú oldatot kell desztillált vízzel 2 dm3-re kiegészíteni



Ez melyik feladatgyűjteményből van amúgy?

2020. máj. 22. 15:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Villányi Attila: Ötösöm lesz kémiából
2020. máj. 22. 17:57