Tudnátok segíteni ezekben a fizika feladatokban?


Elek Zoli bácsi megvásárolta a Sencor indukciós főzőlapot. Ha a rendelkezésre álló feszültség nagysága 250 Volt, és tudjuk, hogy a főzőlap teljesítménye 1600 Watt, akkor mekkora lesz az áramkörben az elektromos áramerősség?

a. 0,064 Amper

b. 0,64 Amper

c. 6,4 Amper

d. 64 Amper


Mekkora lenne a teljesítménye ugyanennek a főzőlapnak abban a lakásban, ahol csak 220 Volt a feszültség, és az áramkörben létrejövő áramerősség pedig 7 Amper?

a. 31,43 Watt

b. 1540 Watt

c. 227 Watt

d. Nem lehet kiszámolni


Mekkora az elektromos áramkör munkavégzése az indukciós főzőlapban, Zoli bácsi otthonában, (más szóval mennyi elektromos energiát fogyaszt), ha 10 másodpercig kipróbálja?

Még egyszer, a főzőlap teljesítménye: 1600 Watt

Idő: 10 másodperc

a. 160 Joule

b. 1 610 Joule

c. 1 590 Joule

d. 16 000 Joule


Ugyanennek az áramkörnek mekkora a munkavégzése 2 perc alatt?

Teljesítmény: 1600 Watt

Idő: 2 perc

a. 192 000 Joule

b. 3 200 Joule

c. 800 Joule

d. 13,34 Joule


Ugyanennek az áramkörnek mekkora a munkavégzése 3 óra alatt?

Teljesítmény: 1600 Watt

Idő: 3 óra

a. 4800 Joule

b. 533,34 Joule

c. 17 280 000 Joule

d. 0,15 Joule



2020. máj. 15. 15:11
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A szükséges képletek:

P = U * I

W = P * t = U * I * t

P: teljesítmény [watt]

U: feszültség [volt]

I: áramerősség [amper]

W: munka [joule]

t: idő [másodperc]

2020. máj. 15. 15:15
 2/2 anonim ***** válasza:

A fizikapelda kitalaloja haladni akart a korral, azzal, hogy a sima rezisztiv fozolap helyett indukciosat irt. Ennel nagyobb kretenseget nehezen tehetett volna. (a hagyomanyossal teljesen jo lenne a pelda)

1.

I=P/U, 1600W/250V=6.4A, legalabbis effektiv esetben. A sima fozolap gyakorlatilag egy ellenallas, annal itt lenne a pelda vege. Az indukcios viszont nem a sima 230V 50Hz valtorol megy kozvetlenul, mert az indukcios fozeshez parszor 10kHz frekvenciat hasznalnak. Szoval van benne egy kapcsolouzemu tapegyseg, es valami meghajtoelektronika ( igy nez ki a belseje [link] ). Ez nem a feszultseggel aranyosan fog aramot felvenni, hanem "trukkosebben". Atlagban persze ennyi lesz, de nem ilyen egyszeru.


2.

Na itt latszik az igazi kretenseg. P=U*I=220V*7A=1540W. Azert van benne az elektronika, hogy figyeljen mindenre, ha a bejovo feszultseg valtozik, a kapcsolouzemu tapegyseg nagyobb aramot fog felvenni a halozatbol (ez teljesul is, 6.4A helyett 7A lett), ugy, hogy semmi ne valtozzon lehetoleg. Ahhoz, hogy ugyanazt az eszkozt tudja a gyarto eladni Japanban meg Norvegiaban, ezeket ugy meretezik, hogy - mondjuk - 85-250V tartomanyban ugyanugy mukodjon (igy olcsobb gyartani, mint orszagokra kulon tervezni valamit). Legfeljebb a tapkabel/csatlakozo lesz rajta mas.


3-4-5: Ezekhez ugyanaz kell, W=P*t, annyi, hogy masodpercre kell valtani.

1600W*10s=16kJ

1600W*(2*60)s=192kJ

1600W*(3*60*60)s=17.28MJ

2020. máj. 17. 16:36