Tudnátok segíteni ezekben a fizika feladatokban?


-Vízszintes rezgés csúszási súrlódással. A mozgásegyenlet

megoldása: grafikon, valamint kvalitatív és kvantitatív tárgyalás, energiamegfontolások nélkül.


-Az előző feladatra vonatkozóan határozd meg az egymást követő maximális kitéréseket − a munkatétel segítségével!


-Határozd meg az Ekin és Epot átlagának arányát gravitációs erő esetén! (Elég a körmozgás esetére!) Itt is 50-50 %-ban oszlik meg az összenergia, mint a harm. oszcillátorra?


2016. ápr. 21. 13:29
 1/8 anonim ***** válasza:

Ez biztosan megtalálható az interneten, nem értem miért nem kerestél rá...

Coulomb-súrlódással csillapított rendszer néven kell keresni.

Leegyszerűsítve általában az egyszabadságfokú gerjesztetlen lengőrendszerek linearizált alakja:


x"+(c/m)*x'+(k/m)*x=0,


ahol c a csillapítási tényező, k a rugómerevség, m a lengő tömeg. Namost a Coulomb-csillapítás a sebesség signumfüggvényével arányos legyen mondjuk P*sgn(x') alakú, akkor ebből a következő egyenletet kapod:


x"+(P/m)*sgn(x')+(k/m)*x=0.


Ennek megoldása elég bonyolult tud lenni, mert szakadásos fv. van benne, igen terjedelmes lenne, ha ezt részletezném. Szakirodalomban megtalálod az egész levezetést.

2016. ápr. 21. 17:44
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi, majd valamit megpróbálok kihámozni abból amit találtam erre a Coulomb-féle súrlódásra. Az utolsó kérdésben esetleg tudsz még valamit segíteni?
2016. ápr. 21. 22:28
 3/8 anonim ***** válasza:

A kérdés az, hogy milyen képlettel definiáljuk az energia átlagát. (Négyzetes integrálközép egy periódusra?)

Energiaarányt még egyszer sem vezettem le, de elvileg nincs akadálya. Mondjuk az még érdekes, van -e haszna, milyen plusz információt kapunk abból, ha kiszámoljuk ezt az arányt.

2016. ápr. 21. 23:22
 4/8 anonim ***** válasza:

Itt meg van a diffegyenlet megoldása: (26.oldal)


[link]

2016. ápr. 21. 23:37
 5/8 A kérdező kommentje:
Nem a haszna a kérdés, hanem hogy mi az arány.
2016. ápr. 21. 23:38
 6/8 A kérdező kommentje:
Hú köszi ez nagyon sokat segített.
2016. ápr. 21. 23:39
 7/8 A kérdező kommentje:
Esetleg az utolsóban tudsz még segíteni? Fogalmam sincs hogy itt egyáltalán hogy kezdjek hozzá, mert a kérdést sem teljesen értem.
2016. ápr. 21. 23:56
 8/8 anonim ***** válasza:

Ekin=0.5*m*x'^2 és Epot=0.5*k*x^2.


Namost azért zavaros a példa, mert eddig vízszintes rezgésről beszéltünk, így a gravitáció nem játszik.

Mindenesetre kiintegrálod az átlagokat elosztod őket és kész. Hogy a disszipáció hogy hat az arányra, azt nem tudom, t->végtelen esetén nyílván egy 0/0 dolog lesz...

2016. ápr. 22. 00:57