Mi a megoldása ennek a feladatnak? (8-os matek)


,,Három barát nyáron limonádét árul. Három liter limonádéban fél kg citrom (350 Ft/kg), 40 dkg narancs (400 Ft/kg) és 20 dkg cukor (280 Ft/kg) van. A vizet otthonról hordják ingyen.

a, Mennyi lesz a nyereségük három liter limonádé eladása után, ha 2 dl-t 100 ft-ért adnak?

b, Legalább hány pohár limonádét kell eladniuk ahhoz, hogy a nap végén 15000 ft nyereségük legyen?"


NAGYON SZÉPEN MEGKÖSZÖNNÉM!!!



2020. máj. 15. 11:13
 1/2 anonim ***** válasza:
92%

> „A vizet otthonról hordják ingyen.”

A mázlisták. Legalább bevizsgáltatták az ÁNTSZ-nél?


a) Értelmezzük a feladatot: a nyereség ugye annak a különbsége, hogy mennyi pénzt kaptak és mennyit költöttek. Tehát most lényegében két kérdésünk lett, hogy mennyi pénzt kapnak 3 L limonádéért, és hogy mennyibe kerül nekik ez az adag.

2 dL-ért kapnak 100 Ft-ot, 3 liter az 30 dL, tehát 30/2 = 15-ször ennyi. Ez pedig 15*100 Ft = 1500 Ft bevételt jelent.

A másik kérdés, hogy mennyit költöttek rá, ugye kellett 0,5 kg citrom, ami

(0,5 kg)*(350 Ft/kg) = 175 Ft-ba;

0,4 kg narancs, ami

(0,4 kg)*(400 Ft/kg) = 160 Ft-ba

és 0,2 kg cukor, ami

(0,2 kg)*(280 Ft/kg) = 56 Ft-ba

kerül (plusz még a víz, amiből nem tudjuk pontosan mennyi kellett, de nem is kell tudni, mert 0 Ft-ba kerül).

Ez azt jelenti, hogy összesen 175 Ft + 160 Ft + 56 Ft = 391 Ft-ot költöttek.

Emlékezzünk az eredeti kérdésre, ami a nyereség volt, ami pedig a kapott 1500 Ft és a költött 391 Ft különbsége:

1500 Ft – 391 Ft = 1109 Ft.


A b) kérdés az a) feladat első részkérdéséhez hasonló kérdésekből áll. Az első, hogy mennyi limonádét adjak el a 15 000 Ft nyereséghez, ha 3 L limonádén 1109 Ft-ot nyernek. A második, hogy ez legalább hány pohár limonádét jelent, ha egy pohár limonádé 0,2 L.

Ez alapján rád bízom a maradékot.

2020. máj. 15. 11:51
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2020. máj. 15. 12:31