[Matek] Mi lehet a megoldása ennek a feladatnak?


"Egy kirándulócsapat tagjai úgy szállnak buszra, hogy minden buszra ugyanannyi ember jut. Visszautazásnál eggyel kevesebb buszt kapnak, így most minden buszra ugyanannyi ember jut. Hány tagú a csoport, ha tudjuk, hogy egy buszra nem szállhat több 40 embernél?"


Ha lehet, akkor a gondolkozás menetét is írjátok le, nagyon megköszönném.



2018. febr. 18. 21:11
 1/5 A kérdező kommentje:

**FONTOS!**

Kihagytam egy pár mondatot (upsz). Így hangzik a teljes feladat:

Egy kirándulócsoport tagjai úgy szállnak buszra, hogy minden buszra 22-en ülnek, kivéve az utolsó buszt, ahová 23 ember jut. Visszautazásnál eggyel kevesebb buszt kapnak, így most minden buszra ugyanannyi ember jut. Hány tagú a csoport, ha tudjuk, hogy egy buszra nem szállhat több embernél?

2018. febr. 18. 21:18
 2/5 anonim ***** válasza:
0%

ha küldenek 5 buszt minden buszra jut 8 ember

ha 4 buszt küldenek minden buszra 10 ember

2018. febr. 18. 21:20
 3/5 anonim ***** válasza:
Ha az utolsó busz nem indul, akkor 23 embert el kell osztani a többi között. 23 prímszám, ezért csak úgy lehet elosztani egyenlően a többi busz között, ha azon kívül 23 másik busz van és mindegyik kap +1 embert. Ami azt jelenti, hogy 529 (23*23) tagú a csoport.
2018. febr. 18. 21:27
 4/5 dq ***** válasza:

Pont ugyanúgy kell megoldani, mint bármelyik másik feladatot, első osztálytól (vagy óvodától) kezdve.


Olvasod, mechanikusan leírod amit olvasol, kapsz egy egyenletrendszert, és megoldod.


Ezeket kapod:


(b-1)*22+23 = (b-1)*u ( = KIRÁNDULÓKSZÁMA )

b, u egészek,

u<=40


ahol a b a buszok száma először, u az ugyanannyi ember száma visszafelé. Tudod még azt, hogy b és u egészek.


Ezt meg úgy oldod meg, hogy leosztasz b-1-gyel:


u = 22 + 23/(b-1)


tehát (b-1) a 23 egy osztója kell legyen. 23 pozitív osztói 1 és 23. (b-1)=1 esetén u, vagyis a visszaúton a buszokon tartózkodók száma 45, szóval ez nem jó,

(b-1)=23 esetet meg felettem leírták.


A #2-es válaszoló nem számolt azzal az esettel, hogy mind a 23 ember egyetlen buszra száll fel (de ezt a feladat is megtiltotta).

2018. febr. 18. 21:31
 5/5 sharkxxx ***** válasza:

x = b*22 + 23

x/b <= 40

ahol:

x - a csoport tagjainak száma

b - a buszok száma visszafelé


Behelyetesítünk az x helyébe:

(b*22 + 23)/b <= 40

22 + 23/b <= 40

Mivel 23 prímszám, és az egyenlőtlenség bal oldalán egész számot kell kapni, ezért az b csakis 23 lehet.

b = 23


22 + 23/b <= 40

22 + 23/23 <= 40

22 + 1 <= 40

23 <= 40


x = b*22 + 23

x = 23*22 + 23

x = 506 + 23

x = 529


529 tagú a csoport.

2018. febr. 19. 17:48