Hogy számoljam ki? (matek feladat)


Az új halastóba pontyokat és harcsákat telepítettek. Két nap alatt összesen 800 hal került a tóba. Az első napon telepített halak 84%-a ponty volt. A második napon

már csak pontyokat hoztak, így a két nap alatt a tóba telepített összes hal 85%-a lett

ponty. Hány pontyot telepítettek a második napon?



Ennek mi a gondolat menete? Ilyen adatokból hogy lehet rájönni a megoldásra?



2020. máj. 14. 16:40
 1/5 anonim ***** válasza:
28%

0,84x+800-x=0,85*800

800-0,16x=680

120=0,16x

x=750


Az első nap 750, a második nap 50 halat telepítettek.

2020. máj. 14. 16:50
 2/5 A kérdező kommentje:
És a harcsákkal mi van? Nem hiszem hogy jó volt a te gondolat meneted..
2020. máj. 14. 19:40
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

800 halat telepítenek összesen, 85%a ponty.

Azaz 680 pontyot és 120 harcsát.


Mivel másnap csak pontyot telepítenek, ezért első nap telepítik mind a 120 harcsár + x pontyot.

Ekkor ez az x a 84%a az x+120nak.

Azaz 0,84(x+120) = x

Innen kapod, hogy 120*0,84= 0,16x. Innen kijon, hogy x az 630.

Tehát első nap 630 ponty és 120 harcsa, második nap 50 ponty.

2020. máj. 14. 21:26
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Összesen 800 hal van.

Az első napon a telepített halak 84%-a volt ponty, tehát:

1. nap: x*0,84=PONTY és a maradék 16% a harcsáké: x*0,16=harcsa

Tudjuk, hogy összesen 800 hal van, és a második napon ennek a 800 halnak a 85%-a volt ponty, tehát:

2. nap: 800*0,85=680 db ponty és a maradék 120 pedig harcsa.

Tudjuk, hogy a második napon már csak pontyokat hoztak, ebből következtetünk arra, hogy az első napon már mind a 120 harcsa belekrült a tóba. Ez azt jelenti, hogy az 1. napnál szerepelő harcsás egyenletünk (mármint ez: "és a maradék 16% a harcsáké: X*0,16=harcsa") így néz ki:

x*0,16=120,

Azaz keressük azt a számot, amelynek 120 a 16%-a. Ez a szám a 750. Ez azt jelenti, hogy az első napon a pontyok száma: ("1. NAP: X*0,84=PONTY") 750*0,84=630.

Azt már kiszámoltuk, hogy a 2. napon 680 ponty volt a vízben, és már azt is kiszámoltuk, hogy az első napon 630 ponty volt a vízben. Tehát ha az a kérdés, hogy hány pontyot telepítettek a második napon, akkor a helyes válasz az 50 (=680-630).

2020. máj. 14. 21:41
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat! :)
2020. máj. 15. 14:03