Tudnátok segíteni ebben a két szöveges feladatban?


a) Egy parkolóban 12 jármű parkol, melyek mindegyike vagy 2 kerekű motor, vagy 4 kerekű autó. A járműveken

összesen 42 kerék van. Hány autó áll a parkolóban?

b) Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 9. Ha a számjegyeket felcseréljük, akkor az eredeti szám 3-

szorosánál 9-cel kisebb számot kapunk. Mi az eredeti szám? (8 pont)a) Egy parkolóban 12 jármű parkol, melyek mindegyike vagy 2 kerekű motor, vagy 4 kerekű autó. A járműveken

összesen 42 kerék van. Hány autó áll a parkolóban? (8 pont)

b) Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 9. Ha a számjegyeket felcseréljük, akkor az eredeti szám 3-

szorosánál 9-cel kisebb számot kapunk. Mi az eredeti szám?


Maga a megoldás nem kell, csak az, hogy ebből mit kéne leírni, amit ki kell számolni.


2020. máj. 7. 21:15
 1/4 A kérdező kommentje:
bocsi, valamiért kétszer raktam be mindkét feladatot
2020. máj. 7. 21:15
 2/4 A kérdező kommentje:
Az autós már megvan
2020. máj. 7. 21:36
 3/4 anonim ***** válasza:

b)

Legyen az első számjegy x, a második számjegy pedig y.

Tudjuk, hogy:

1) x+y=9

Az ilyen típusú feladatnál a helyiértékekkel kell játszani. Az x a 10-es helyiértéken szerepel, míg az y az egyes helyiértéken (mivel pl 27=2*10+7*1). Így a második egyenletet megkapjuk a szövegben megadottak szerint:

2) 10*y + x = 3*(10*x + y) + 9

10*y + x = 30*x + 3*y + 9

29*x - 7*y + 9 = 0


Így tehát van kettő egymástól független egyenleted és kettő ismeretlened, ezért x és y értéke meghatározható. Célszerű az első egyenletből kifejezni x vagy y értékét, amit behelyettesítesz a második egyenletbe.

2020. máj. 7. 22:14
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

a) Egy parkolóban 12 jármű parkol, melyek mindegyike vagy 2 kerekű motor, vagy 4 kerekű autó. A járműveken

összesen 42 kerék van. Hány autó áll a parkolóban?


x motor, y autó

x+y=12 --> y=12-x


2x+4y=42

2x+4(12-x)=42

2x+48-4x=42

-2x=-6

x=3


y=12-x=9


3 motor és 9 autó áll a parkolóban.


Ellenőrzés:

3 meg 9 az összesen 12 jármű.

3 motornak 6 kereke van, 9 autónak 36. Összesen 42 kerék.

2020. máj. 8. 06:08