Hogyan kell ezt kiszámolni? Egy tartályba 15 l,18°C hőmérsékletű vizet töltünk. Hány l 60°C hőmérsékletű vizet kell a hideg vízhez tölteni, hogy a keveredés után a közös hőmérséklet 32°C legyen?


2020. ápr. 28. 19:13
 1/4 anonim ***** válasza:

15*18+x*60=(x+60)*32

Ezt az egyenletet kell megoldanod.

2020. ápr. 28. 19:32
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, de így nem világos nekem. Nekünk fajhővel meg deltaT-vel kellene valahogy kiszámolni. Azt nem tudom, hogy ha az "m"-et (a hozzá öntött víz tömegét) keressük, akkor milyen képletet kell használni. Ebből kiindulva: Q=c*m*deltaT
2020. ápr. 28. 19:54
 3/4 anonim ***** válasza:

Szia!

A melegebb víz képes felmelegíteni a hidegebbet, tehát a melegebb közeg ad át energiát a hidegebbnek. Az energiamegmaradás szerint amennyi hőt ad le a melegebb, pontosan ugyanannyit vesz fel a hidegebb, tehát a két hőmennyiség azonos (hőveszteségektől ilyen egyszerű feladatoknál eltekinthetünk). Vagyis:

Q1 = Q2

c1*m1*dT = c2*m2*dT

Mivel c1=c2 (mindkét esetben a víz fajhőjéről beszélünk), ezért ezzel egyszerűsíthetünk.

m1*dT = m2*dT

Mivel általánosan 1 liter víz tömege 1kg-nak felel meg, ezért simán csak behelyettesíthető ebben az esetben a térfogat tömegként.

15*dT = m2*dT

Ugye a dT-k az egyensúlyi hőmérsékletből és a kiindulási hőmérsékletekből adódnak.

15*(32-18) = m2*(60-32)

Átrendezzük m2-re:

m2 = [15*(32-18)]/(60-32)

m2 = 15*14/28

m2 = 7.5 kg = 7.5 liter

2020. ápr. 28. 21:12
 4/4 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszönöm szépen a segítséged!

2020. ápr. 28. 22:31