Egy só oldása vízben vagy poláris oldószerben miért spontán reakció (kémia)?
Arról volt szó, hogy akkor spontán egy reakció, ha G=H-Ts képletben a Ts nagyobb, mint a H, tehát negatív lesz a különbségük.
Most ha veszek pl HNO3-at, akkor lesz HNO3+H2O-->(H+)+(NO3-)
itt ugye a kémcső lehűl, hogy széteshessen a HNO3, tehát ugyanakkora az entrópia, mint az átadott hőenergia (a környezettől elvett entrópia). A későbbiekben, hogy a HNO3 tovább bomolhasson, még több energiát kell elvonnia a környezetéből, hogy folytatódhasson az oldódás, hogy növekedhessen a hőmérséklete a kémcsőnek.
Egyszerűen mindig ugyanannyira jön ki nálam a delta H és a Ts mértéke is, hogy egyensúlyban vannak.
Tudom, hogy a részecskék miután szétestek nehezen találnak vissza egymáshoz és ezért is egyirányú reakció ez, de azt nem értem, hogy a fenti levezetés alapján miért nem jön ki mégis spontánra a reakció menete?
Köszönöm!
Amellett hogy rendkívül figyelmetlen vagy, teljesen fordítva ülsz a lovon. Egyrészt a kérdésedben szereplő HNO3 nem só. Ez a salétromsav!
"itt ugye a kémcső lehűl"
Ellenkezőleg, a salétromsav hígítása intenzív hőfejlődéssel jár. Olyannyira, hogy külön szabály van (a kénsavval együtt) arra, hogy hígításkor a savat öntjük a vízbe [állandó kevergetés közben] és nem a vizet a savba [hogy a felszínen felforrva szétfröcsögjön].
Másrészt az a folyamat, ami magától végbemegy - ilyen a HNO3 oldódása - arról nem kell külön bebizonyítani, hogy spontán folyamat. Mert ez a tapasztalat. Nincs mit magyarázni rajta. Aki kételkedik ebben, az végezze el a kísérletet [tanári felügyelet mellett esetleg] és győződjön meg róla.
Szóval előbb az alapokra kellene jobban odafigyelni, és addig nem kellene számolgatni össze vissza, míg a salétromsavról azt hiszed hogy só, és az oldódásáról azt hiszed, hogy endoterm. Hibás alapadatokból kiindulva még hibátlan következtetéssel sem lehet jó eredményre jutni...
Igen, bocsi, tehát NEM HNO3-at kellett volna írnom, hanem tényleg egy olyan sót, aminek az oldódása Endoterm.
pl
KNO3+H2O=(K+)+(NO3-)
Ez endoterm. De miért?
Igen, be is linkeltem az utolsó komiba ezt a kédést:D
De amúgy ez a kérdés most nem teljesen ugyanaz a téma, hanem 1 konkrét reakcióról kérdezek
Először is írjuk fel helyesen az oldódási egyenletet: KNO3=(K+)(aq)+(NO3-)(aq)
A szabadentalpia egyenletét pedig írjuk át differenciális formára, hogy az oldódás során történő változásokról tudjunk beszélni: dG=dH-TdS
Ha dG negatív, lejátszódik spontán a reakció.
Az entrópia mindig nő az oldódáskor, tehát dS pozitív, -TdS értelemszerűen negatív. Tehát az entrópia tag mindig az oldódást segíti elő. Ha az oldódási entalpia negatív (exoterm oldódás), akkor minden tag negatív, vagyis dG is negatív, vagyis lejátszódik az oldódás. Ha az oldódási entalpia pozitív, de abszolút értékben kisebb mint TdS, akkor lejátszódik az oldódás és endoterm. Ha az oldódási entalpia pozitív, és nagyobb mint TdS, akkor nem oldódik.
"Egyszerűen mindig ugyanannyira jön ki nálam a delta H és a Ts mértéke is, hogy egyensúlyban vannak."
Milyen számítás alapján? H<TdS kell hogy kijöjjön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!