Mi a megoldás menete ebben a matekfeladatban?


Két település, Kázmérváros és Hubafalva között egyenes autópályát építenek. A térképre helyezett koordináta-rendszerben Kázmérváros központjának koordinátái 𝐾(0;4), Hubafalváé 𝐻(9;1).


Egy harmadik település, Rajmundvár a koordináta-rendszer 𝑅(1;−3) pontjában található. Legalább milyen hosszú bekötőútra van szükség, hogy a városból ki lehessen hajtani az autópályára? (A koordináta-rendszerben egy egység 4 km-nek felel meg.)(8 pont)

A három települést összekötő körgyűrű is épül, melynek középpontja a koordináta-rendszer 𝐶(4;1) pontja. A körgyűrű mindhárom települést érinti. Egy apró telek a koordináta-rendszer 𝑇(8,5;−1) pontjában található. A körgyűrűn belül vagy kívül van a telek?


2020. ápr. 22. 12:27
 1/1 anonim ***** válasza:

Megadod a két ponton átmenő egyenes egyenletét:

Az irányvektora: (9;-3)

Az irányvektoros egyenletet felhasználva: -3*x-9*y=-3*0-9*4

Elvégezve a jobb oldalt:-3x-9y=-36

Most kell az erre merőleges R ponton átmenő egyenes egyenlete. A korábbi irányvektor itt a normálvektor lesz, tehát a normálvektoros egyenletet felhasználva: 9x-3y=9*1+(-3)*(-3)

Elvégezve a jobb oldalt: 9x-3y=18

Kell a két egyenes metszéspontja. Ez úgy kapható meg, hogy megoldod a két egyenes egyenletét kétismeretlenes egyenletrendszerként:

Az első egyenletből kifejezed x-t:

-3x-9y=-36

-3x=-36+9y

x=12-3y

A második egyenletbe x helyére behelyettesíted ezt és megoldod.

9(12-3y)-3y=18

108-27y-3y=18

108-30y=18

90=30y

y=3

x=12-3y=3

Már csak ki kell számolni a (3;3) és (1;-3) pont távolságát. Remélem meg tudod oldani.

2020. ápr. 22. 12:57