Jól számoltam ki ezt a két feladatot (kémia)?


Metán és Klór reakciója során,mennyi hidrogénklorid keletkezik 64 gramm metánból?

Válaszom rá:436 gramm


Mennyi oxigén kel 52 gramm acetilén elégetéséhez?

Válaszom rá:160 gramm oxigén szükséges 62 gramm acetilén elégetéséhez.



2020. ápr. 17. 23:17
 1/6 A kérdező kommentje:
A másodikat elgépeltem,arra 432 gramm jött ki nekem.
2020. ápr. 17. 23:18
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem tudom, lehet a reakció egyenletekkel lesz a baj de nekem az elsőre 130g a másodikra 180g.
2020. ápr. 17. 23:35
 3/6 anonim ***** válasza:
Esetleg ha leírnád a számolás menetét...
2020. ápr. 18. 00:19
 4/6 A kérdező kommentje:

A számolásom menete:

1.CH4 + 3Cl2 = CHCl3 + 3HCl

A reakció során 1 mol metánból 3 mol hidrogénklorid keletkezik.

1 molt metán:12+4*1=16 gramm

3 mol hidrogénklorid:3*(1+35)=3*36=108 gramm

16 gramm metából 108 gramm hidrogénklorid keletkezik.

Azt kell kiszámolni,hogy 64 grammból mennyi metán keletkezik,ezért a 64-et elosztottam a 16-al,ami 4.A 108-at is beszoroztam 4-el így jött ki a 432 gramm.


2.2C2H2 + 5O2 = 4CO2 + 2H2O

2 mol acetilén elégetéséhez 5 mol oxigénmolekula szükséges.

2 mol acetilén:2*(2*12+2*1)=2*26=52 gramm

5 mol oxigénmolekula:5*(2*16)=5*32=160 gramm

2 mol acetilén az pont 52 gramm,és 5 mol oxigénmolekula az 160 gramm.Azaz 52 gramm acetilén elégetéséhez 160 gramm oxigénmolekula szükséges.

2020. ápr. 18. 12:32
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőben nem jó a reakció egyenlet, a megérzéseim..


CH4+Cl2=CH3Cl+HCl


És innentől, ha 64g metán van, az 4 molnyi, HCl 32,5 g egy mol. Magyarul 4*32,5=130g.


A másodikban, 26g az 2 mol, a reakció egyenlet jó, tehát 5 mol kell ugyanúgy. 5*32=180g. Azért 32, mert az oxigén két atomos, tehát 16*2.


Ha nem érthető szólj.

2020. ápr. 18. 13:24
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. ápr. 18. 21:18