,,Egy egyértékű aldehid 1,40 grammja, 5,40 gramm ezüstöt választ le a Tollens próba során. Határozd meg az aldehid képletét és add meg a nevét!"

2020. febr. 17. 21:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Egy aldehid általános összegképlete C(n)H(2n)O, vagyis a moláristömege 12*n + 2*n*1 + 16 azaz 14n+16 g/mol. Tömegünk az van, vagyis ha kiszámoljuk hány mol van az aldehidből, akkor az n=m/M egyenletből kiadódik az összegképlet. (megjegyzés: elég szerencsétlen, hogy az általános összegképletet és az anyagmennyiséget is kis n-nel jelöljük, ezért legyen inkább az összegképlet C(x)H(2x)O, a moláris tömeg pedig 14x+16). Az 5,4 g ezüst anyagmennyisége 5,4/108=0,05 mol. A reakcióegyelnet:


R-CHO + 2 Ag(+) + 2 (OH-) --> R-COOH + 2 Ag + H2O


Látható, hogy ezüstből kétszer annyi mol vesz részt a reakcióban, mint aldehidből, ezért az aldehid anyagmennyisége csak 0,025 mol. Tehát a megoldandó egyenletünk, felhasználva hogy anyagmennyiség=tömeg/moltömeg:


0,025 = 1,4 / (14x+16)


Ennek már nem vezetném le a megoldását, nekem x=2,85 jött ki, ami kicsit pontatlan hiszen egész számot kéne kapnunk, de gondolom ez a megadott adatok miatt van, amik nem eléggé pontosan lettek megadva. A válasz tehát a 3 szénatomos aldehid, vagyis propionaldehid (vagy propanal).

2020. febr. 18. 20:24
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2020. febr. 21. 13:54