Érintő egyenletének meghatározása, hogyan?


Adott az alábbi feladat:

Határozzuk meg az y=(x-1)/(x+1) azon pontjába húzott érintő egyenletét, amely a x-2y=2 egyenessel párhuzamos.


Addig megvan, hogy deriválnom kell az első egyenletet, ami ha jól számoltam 2/(x+1)^2. De a továbbiakban ledobta az agyam az ékszíjat.. Ez az egy feladat van már csak hátra a kiadott feladatlapból és idegesítő hogy olyan egyszerűnek tűnik mégsem jövök rá teljesen. Mondjuk sose voltam a legélesebb kés ha matekról volt szó :)



2020. ápr. 16. 19:30
 1/5 anonim ***** válasza:
76%

Az egyenes egyenlete: y=1/2x-1, meredeksége 1/2.


f(x)=(x-1)/(x+1)

f'(x)=(x+1-x+1)/(x+1)^2=1/(x+1)^2. Az adott pont beli derivált az adott pontba húzott érintő meredeksége.

Így

2/(x+1)^2=1/2

4=(x+1)^2

x+1=2 vagy x+1=-2

x1=1 vagy x2=-1 (Nem eleme az értelmezési tartománynak.)

f(1)=0


Az érintő egyenlete:

y-0=1/2(x-1)

y=1/2x-1/2

2020. ápr. 16. 19:40
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
2020. ápr. 16. 19:55
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Bocsánat! X2=-3 Ott is lesz még egy érintő!
2020. ápr. 16. 19:57
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors és részletes választ :D
2020. ápr. 16. 20:09
 5/5 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen!
2020. ápr. 16. 20:10