Matekban valaki tud segíteni?


Egy mértani sorozat első tagja 3, negyedik tagja 21. Mi a második, és harmadik tag?


Ha páratlan számban hiányoznak a számok, azt meg tudom csinálni, de ez nem megy. Nem kell konkrét eredmémy, elég a számolás menete.

(Pl. Ezt meg tudom csinálni: egy mértani sorozat első tagja 3, ötödik tagja 42. Mennyi a 2., 3., 4. tag?)



2020. ápr. 14. 19:57
 1/4 anonim ***** válasza:
76%

Megoldod a 3*q^3 = 21et és ha megvan a q, akkor a második tag 3q, a harmadik 3*q^2.

Te hogy számolsz?

2020. ápr. 14. 20:17
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

a4=a1*q^3

21=3*q^3

7=q^3

q=1,913

a2=5.739

a3=10,978


Ezt kell megtanulnod:

[link]

2020. ápr. 14. 20:18
 3/4 anonim ***** válasza:
76%

Egyébként általánosan: Első tag a1, n-edig tag an.


1) Oldd meg az a1*q^(n-1)=an-t q-ra.

2) 2.tag: a1q

3.tag: a1*q^2

Stb

k-adik: a1*q^(k-1)

2020. ápr. 14. 20:21
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A 2.tag 9, a 3. 15.
2020. ápr. 15. 21:31