Hogyan kell megoldani ezt az egyenletrendszert?


x*(1+gyök y)=2

y*(1+gyök z)=2

z*(1+gyök x)=2


Nagyon sok ideje próbálkozom vele, igazából már egy indító ötletnek is nagyon örülnék.

Próbálkoztam becsléssel, konkrét megoldás keresésével, helyettesítéssel, de egyik sem vezetett sehova.



2020. ápr. 1. 13:32
 1/6 anonim ***** válasza:
Az x=y=z=1 megoldás.
2020. ápr. 1. 13:38
 2/6 anonim ***** válasza:

Pár ötlet kell a megoldásához. Először is sokkal egyszerűbb (nekem legalábbis) nem gyökökkel, hanem négyzetekkel számolni, ezért bevezettem az a=gyök x, b=gyök y, c=gyök z helyettesítéseket. Ezáltal az első egyenlet pl. a^2(1+b)=2 alakú lesz. (a^2=a*a.) Ezután a következő ötlet az, hogy azt is vegyük észre, hogy csak összeadás és szorzás szerepel az egyenletekben, ezért teljesen mindegy, hogy melyik egyenletet nézzük (ha a valós számok halmazán oldjuk meg): ugyanazok, a változók kivételével, ezért a=b=c. Ha ezt is bevezetjük, az összes egyenlet a^3+a^2=2 alakú lesz.

Ezt pl. az x+y=5, x*y=6 egyenletrendszerhez tudom hasonlítani, ahol két szimmetrikus gyökpárt ((x,y)=(2,3) és (3,2)) kapunk. Csak itt még az egyeneletek alakja is megegyezik.

Itt pedig vegyük észre, hogy (:D :D) a=1 megoldás. A többi gyököt megkaphatjuk, ha polinomot osztunk, azt kapjuk, hogy: (a^3-a^2-2):(a-1)=a^2+2a+2, aminek csak komplex megoldásai lesznek.

Megjegyzem, hogy WolframAlpha is kiköpi a gyököket, onnan egy kicsit könnyebb megoldani, még ha matekháziban le is kell vezetni :D

Üdv

2020. ápr. 1. 13:45
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Igen, Wolfram Alphába én is beírtam és kiadta az x=y=z=1-et, a gyökös helyettesítés nekem is megvolt, csak nem tudtam, hogy onnan hova tovább.
2020. ápr. 1. 14:04
 4/6 anonim ***** válasza:
Úgy tűnik, hogy az x=(a+1)^2, y=(b+1)^3, z=(c+1)^2 helyettesítés ereményre vezethet, de most nincs időm végigszámolni. Majd - esetleg - később.
2020. ápr. 1. 14:48
 5/6 anonim ***** válasza:
(b+1)^2
2020. ápr. 1. 14:48
 6/6 A kérdező kommentje:
Igen, kisebb ügyeskedések árán célba értem. Köszönöm!
2020. ápr. 20. 19:39