Nataaliavok kérdése:

Az alábbi kémiai feladatokra elmagyarázná valaki?


1. 2,8 gramm vas hány gramm rezet választ ki a réz-szulfát-oldatból?Mennyivel változik meg eközben az oldat tömege?

2. 2,8 gramm vasat sósavban feloldunk.Az oldat bepárlása után hány gramm vasvegyület marad vissza?

3. 2,8 gramm vasport klórral egyesítünk. Mi keletkezik?Mennyi a tömege? már az is jó lenne ha valaki elmagyarázná ezeket hogy hogy kellene csinálni mert elég sötétség számomra..



2020. márc. 28. 20:44
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Mi nem világos pontosan?
2020. márc. 28. 21:55
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

1. A vas moláris tömege 56g/mol(periódusos rendszerbl kinézed). A feladat szerint 2,8g van nekünk, amit, ha megszorozzuk a moláris tömeggel(az 56g/mollal) akkor megkapjuk, hogy ez 0,05mol. Az alap reakcióegyenletünk így néz ki: Fe + CuSO4 = Cu + FeSO4 Mivel minden reakcióban résztvevő vegyületek anyagmennyisége egymással egyenesen arányosak, tehát az összetartozó értékpárok hányadosa állandó. Ez alapján megtudom mondani, hogy 0,05mol vas 0,05mol rezet vált ki(0,05*1=0,05 0,05/1=0,05). A réz moláris tömege 64g/mol(periódusos rendszerben benne van). Ezt szorozd meg a 0,05mollal és megkapod, hogy 3,2g rezet vált ki. Szinten egyenes arányosság által kiszámolod, a vas 0,05mol réz-szulfáttal lép reakcióba, és szintén 0,05mol vas-szulfát keletkezik(0,05*1=0,05 0,05/1=0,05). Azt láthatjuk, hogy a réz-szulfát oldatból vas-szulfát oldat lett. A rézszulfát moláris tömege 160g/mol. Ezt szorozd meg 0,05mollal, így megkapod, hogy kezdetben 8g réz-szulfátunk volt. Ebből lett nekünk 0,05mol, 152g/mol moláris tömegű vas-szulfát. Ha az anyagmennyiségé és moláris tömegét összeszorzod, akkor: 0,05mol*152g/mol=7,6g A kérdés, hogy mennyit változott az oldat tömege. Az oldatunk vízből, valamint jezdetben réz-szulfátból, majd vas-szulfátból áll. A víz nem lép reakcióba, így az ő tömege nem változik csak az oldott anyagoké, amiket, ha kivonsz egymásból megkapod, hogy 8g-7,6g=0,4g Ennyivel csökkent az oldat tömege


2. 2,8g vasunk van a feladat szerint, aminek moláris tömege 56g/mol(periódusos rendszerből kinézed). Ha a tömegét elosztod a moláris tömegével, akkor azt kapod, hogy 2,8g/56g/mol=0,05mol anyagmennyiségű vasunk van. Az alap reakcióegyenlet így néz ki: Fe + 2HCl = FeCl2 + H2 Ha az előző feladat megoldásmenetét megértetted, akkor innentől már szerintem menni fog. Sok szerencsét hozzá, a harmadikhoz is küldök hamarosan segítséget.

2020. márc. 29. 09:24
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
3. 2,8g vasunk van a feladat szerint, aminek moláris tömege 56g/mol(periódusos rendszerből kinézed). Ha a tömegét elosztod a moláris tömegével, akkor azt kapod, hogy 2,8g/56g/mol=0,05mol anyagmennyiségű vasunk van. Az alap reakcióegyenlet így néz ki: 2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3 Az látszik az egyenletből, hogy vas(II)-klorid keletkezik. Mivel minden kémiai reakcióban résztvev vegyület anyagmennyisége egyenesen arányos, így az összetartozó értékpárok hányadosa állandó. Ezt tudva meg bírjuk mondani, hogy 0,05mol vassal 0,05mol vas(II)-klorid keletkezik(0,05×2=0,1 0,1/2=0,05). A vas(II)-klorid moláris tömege 127g/mol, ha ezt megszorzod az anyagmennyiségével megkapod, higy 0,05mol*127g/mol=6,35g tömegű vas(II)-klorid keletkezik. A második feladatot ezt és az els feladatot, tanulmányozva próbáld megoldani, ha megértetted a logikáját menni fog.
2020. márc. 29. 09:51
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm nagyon sokat segítettél:)Az egyenlet felírást nem értette tehát ezt az egyenes arányosságot, de te nagyon érhetően és részletesen leírtad , ezt tanultuk ,csak ugye bezárt a suli és nem tudtam megérteni, interneten meg csak a házikat adják nekünk , nem magyaráznak..
2020. márc. 29. 14:29