Kasue s kérdése:

Hány gramm víz keletkezik és mekkora a térfogat?


1. Egy zárt reakciótérben 124 g hidrogén és 25 mol oxigén keveréke található. Elektromos szikra segítségével beindítjuk a durranógáz-reakciót (egyesülési reakciót). Hány gramm víz keletkezik?

2. 3 g cinket teszünk 14 ml 1 mol/dm3-es koncentrációjú sósavba. Elfogy-e a cink? Hány g hidrogéngáz keletkezik? Ez standard állapotban (25 celsius fok, 1 atm) mekkora térfogatú?



2020. márc. 26. 19:42
 1/4 anonim ***** válasza:
A hdrogén moláris tömegét kikeresed periódusos rendszerből, ami 1g/mol. Az általad említett 124g-t elosztod ezzel, így 124 molz kapsz. Az elegy, amit az oxigénnel alkot a durranógáz, ami a hidrogén, oxigén 2:1 arányú keveréke. Ebből következik, hogy 25mol oxigénnel, csak 50mol hidrogén elegyedik, a maradék nem lép reakcióba. A reakcióegyenlet így néz ki: 2H2 + O2 = 2H2O Ez alapján egyenes arányosság kiszámoljuk, hogy 25mol oxigén égésekor 50mol víz keletkezik(25*2=50 50/1=50)(ha az 50mol hidrogénnel számolsz, akkor is ugyanaz jön ki, mert 50*2=100 100/2=50) A víz moláris tömege 18g/mol, ezt megszorzod a kijött 50mollal, így megkapod hány g víz keletkezik. A második megoldását is mindjárt küldöm.
2020. márc. 26. 20:51
 2/4 anonim ***** válasza:
Az általad megadott 14ml átváltva köbdecire 0,014. Ezt megszorzod a koncentrációjával, így azt kapod, hogy az oldatban 0,014mol salátromsav van. Alapból a reakcióegyenletünk így néz ki: Zn + 2HNO3 = Zn(NO3)2 + H2 Egyenes arányossagal kiszámolod, hogyha 0.014mol salátromsavunk van, akkor 0,007mol hidrogén keletkezik(0,014*1=0,014 0.014/2=0.007). Standard állapotú gátok moláris téefogata 24,5 köbdeciméter/mol. Ezt megszorzod a kijött 0.007mollal, így megkapod, hogy hány köbdeciméter hidrogén keletkezett.
2020. márc. 26. 21:06
 3/4 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy nem fogy el az összes cink, mert a moláris tömege 65g/mol. Ha az általad írt 2,3got elosztjuk vele, akkor 0.0354molt kapunk, ami több mint, amennyi salétromsav a reakciótérben van, így nem fogy el az összes
2020. márc. 26. 21:11
 4/4 A kérdező kommentje:

Azt kell, hogy mondjam, vannak még jó emberek.

Kedves válaszoló, nagyon köszönöm!

2020. márc. 26. 21:46