Egy osztály minden tanulója tanul angolul, franciául vagy kínaiul. Egy olyan diák van, aki mindhárom nyelvet tanulja. Az osztály harmada tanul angolul, az angolul tanulók harmada csak az angol nyelvvel ismerkedik?


Az angol nyelvet tanulók közül öten két nyelvet tanulnak. A francia nyelvet tanulók közül hárman tanulnak angolul, de nem tanulják a kínai nyelvet. Akik pontosan két nyelvet tanulnak, ugyanannyian vannak, mint ahányan az angol nyelvet tanulják. A csak kínai nyelvet tanulók száma kettővel nagyobb a csak franciát tanulók számánál?

A kérdések:

a,Hány fős az osztály?

b,Hányan tanulnak angolul?

c,Hányan tanulnak franciául?

d,Hányan tanulnak kínaiul?



2020. márc. 25. 12:00
 1/2 anonim ***** válasza:
Rajzold fel a Venn-diagramot, töltsd ki megfelelően az ábrát, abból már ki lehet számolni.
2020. márc. 25. 17:37
 2/2 anonim ***** válasza:

Szia!


Legyen x az osztály létszáma.

Első körben tudjuk, hogy az osztály harmada tanul angolul: 1/3x

Azt is tudjuk, hogy ennek harmada tehát 1/9x tanul csak angolul.

Öten két nyelvet tanulnak és egy ember hármat az angol nyelvet tanulok közül, tehát: 1/9x+5+1=1/3x. Ez ugye érted miért?

Ebből x=27. De x-szel az osztály tanulóinak számát jelöltük, tehát az 27.

Angol nyelvet a tanulók harmada, tehát 9 fő tanul. Pontosan két nyelvet is 9-cen tanulnak, tehát azokat beírod a Venn diagramba. Ha ez kész összesen 13 főt írtál be. Ekkor pedig kiszámolod, hogy hányan tanulnak csak kínaiul és csak franciául: 27-13=14 és akkor csak franciául értelemszerűen 6-an csak kínaiul 8-an tanulnak, ezt egyenlettel is kiszámolhatod. Végül 15 fő tanul kínaiul és 14 franciául, ha jól számoltam. Azért számold át, mert már késő van......

2020. márc. 25. 21:19