Ezt a két matek feladatot hogy kéne táblázatba foglalni és egyenletbe írni?


Ezt a kettőt nem tudtam értelmezni, ezért segítséget szeretnék kérni tőletek.


1, Egy kád csupán a melegvizes csapból 20 perc alatt telik meg, csak a hidegvizes

csapból pedig 25 perc alatt. Mennyi idő alatt telik meg a kád, ha a melegvizes csapot

4 perccel kevesebb ideig nyitjuk meg, mint a hidegvizeset?



2. Egy játékbemutatóra Anna és Balázs 1800 dominót szeretne felállítani a földre úgy,

hogy a legelsőt meglökve az összes dominó sorban eldőljön. Anna egyedül 6 óra

alatt, Balázs pedig 9 óra alatt építené meg a dominóláncot. Ha Anna és Balázs –

tartva a saját tempójukat – együtt dolgozna, akkor hány óra alatt végeznének az 1800

dominó felállításával?



2020. márc. 25. 11:20
 1/8 anonim ***** válasza:

Hideg Meleg


egyedül 25 20


egy perc alatt 1/25 1/20


idő t t-4


t/20+(t-4)/25=1

2020. márc. 25. 11:28
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

1. feladat.

Nézzük meg, 1 perc alatt mennyi víz folyik a csapokból! 1 egységnek tekintjük a teli kádat.

hideg: 1/25

meleg: 1/20

Fordítsuk le matekra a feladat szövegét! Ha a hideg csap x percig folyik, a meleg csap (x-4) percig, ekkor tele lesz a kád, vagyis:

x/25 + (x-4)/20 = 1 / szorzunk 100-zal

4x + 5x - 20 = 100

9x = 120

x = 40/3

2020. márc. 25. 11:28
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

2. feladat.

Nézzük meg, hány dominót állítanak fel 1 óra alatt!

Anna: 1800 / 6 = 300

Balázs: 1800 / 9 = 200

Együtt tehát 500 dominót állítanak fel 1 óra alatt. A szükséges idő: 1800 / 500 = 3,6 óra

2020. márc. 25. 11:33
 4/8 A kérdező kommentje:

Az első feladatot meg értettem már, de a másodikat nem.Azt

egyenlettel hogyan kéne felírnom?

2020. márc. 25. 15:28
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Anna 6 óra alatt 1800 dominó, akkor egy óra alatt 1880/6=300 dominót állat fel.

Balázs 9 óra alatt épít fel 1800 dominót akkor egy óra alatt 1800/9=200 dominót épít.

Együtt x óráig dolgoznak, akkor

300x+200x=1800

2020. márc. 26. 07:05
 6/8 A kérdező kommentje:
De ha ezt az egyenletet írjuk fel, akkor másik válaszoló helytelenül számolt- vagyis pontosabban nem fejezte be a feladatot.
2020. márc. 27. 11:00
 7/8 A kérdező kommentje:
Ja nem,bocsánatot kérek
2020. márc. 27. 11:01
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat!
2020. márc. 27. 11:01