Valaki segítene, hogy kell megoldani ezeket a matek feladatokat?


1.Az a_n számtani sorozatról tudjuk, hogy: a_3+a_s=34 és a_2+a_11=46. Mennyi a sorozat első eleme és differenciája? Tagja-e a sorozatnak a 2012?



2.Egy mértani sorozat első tagja 20, a negyedik tag -2,5. Mennyi a sorozat hányadosa?

Adjuk meg a tizedik elemet!

Mennyi az első tíz tag összege?



3.Egy mértani sorozat tagjaira teljesülnek a következő összefüggések.


a_1+a_2=160

a_6+a_7=1215


Számítsuk ki a

sorozat első tagját és hányadosát!



Aki segít annak előre is köszönöm



2020. márc. 24. 11:15
 1/4 anonim ***** válasza:

1.

[link]

Behelyettesítesz az n. tagra vonatkozó képletbe. Egyenletrendszert kapsz, megoldod.


2.

[link]

Az n. tagra vonatkozó képletbe behelyettesítesz, kapod a q-t.


3. - " -

2020. márc. 24. 11:26
 2/4 A kérdező kommentje:
A harmadikban tudna valaki segíteni? Az első kettőt már megcsináltam (remélhetőleg jól) de a harmadikkal megakadtam
2020. márc. 25. 09:49
 3/4 anonim ***** válasza:

a_1+a_1*q=160

a_1*q^5+a_1*q^6=1215

---------------------

Kiemelés:

a_1(1+q)=160

a_1*q^5(1+q)=1215

--------------------

A két egyenletet elosztjuk egymással:

q^5=1215/160

q=3/2

.

.

.

2020. márc. 26. 10:34
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2020. márc. 26. 10:47