Van egy matematikai feladat amit végképp nem értek 8. osztályos feladat: Jancsi 3 óra alatt, Kati 6 óra alatt takarítják ki a lakást. Mennyi idő alatt végeznek a mainkával ha együtt dolgoznak?


2020. márc. 20. 15:22
 1/6 anonim ***** válasza:
79%

Pedig ez nagyon egyszerű.

Jancsi 1 óra alatt 1/3 lakást takarít ki.

Kati 1 óra alatt 1/6 lakást takarít ki.

Ketten együtt 1/3 + 1/6 = 2/6 + 1/6 = 3/6 = 1/2 lakást takarít ki. Innen már nem lehet gond.

2020. márc. 20. 15:48
 2/6 anonim ***** válasza:
72%
Ketten együtt 1 óra alatt a lakás 1/3+1/6 részét takarítják ki, azaz 1/2 részét, még azazabb a felét. Na, Pistike, akkor mennyi idő?
2020. márc. 20. 15:49
 3/6 anonim válasza:
12%
4es fél óra
2020. márc. 20. 15:53
 4/6 anonim ***** válasza:
72%

Nekünk ezt így magyarázták:

Kati Jancsi

ha külön dolg. 6h 3h

munkaidő ha együtt d.: x x

teljesítmény: 1/6 1/3

(elvégzett munka/óra)

összes munka: x/6 x/3

(itt beszorzod a tényleges munkaidőt a teljesítménnyel)


Tehát x idő alatt Kati x/6, Jancsi pedi x/3 részét takarítja ki a lakásnak. De mivel ezidő alatt végeznek, így ezeknek az összege egyenlő 1-gyel, ezért az egyenlet:

x/6 + x/3 = 1

Ha megoldod kijön, hogy x=2 tehát 2 óra alatt végeznek.


Sajnos ebben a feladatban nem lehet az egyszerű átlagszámítást használni, ezért nem jó a 4,5.

Remélem tudtam segíteni a megértésben.

2020. márc. 20. 19:30
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Megint a negyedik:)


Természetesen az első két válaszoló megoldása is helyes de ti ebből az anyagból még az elején jártok és lesznek ebből a feladattípusból sokkal nehezebbek is amiket nem fogsz tdni ilyen egyszerűen megoldani, ezért ajánlom ezt a megoldási menetet mert mi ebből írtunk tz-t és garantálom, hogy ha ezt megérted akkor ezzel a legnehezebb feladatokat is meg tudod oldani.

2020. márc. 20. 19:40
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat sokat segítettek! ☺️❤️
2020. márc. 20. 22:36