Melyik képlettel lehet megoldani és hogyan?


8. Egy 90 km/h sebességgel haladó személygépkocsi akadályt vesz észre maga

előtt. A gépkocsi nedves aszfalton fékez, a gépkocsik kerekei és az aszfalt

közötti tapadási súrlódási együttható érétke 0,6.

a) Mennyi idő alatt tud megállni, ha a kerekek nem csúsznak meg?

b) Mekkora utat tesz meg a megállásig?


Fts=0,6N

v=90km⁄h

_________



2020. márc. 19. 14:32
 1/2 lkjfftashj válasza:

Hát már rég jártam suliba, több mint 40 éve, de én ezt így oldom meg. Remélem jó.

Ha még nem ment ki a divatból, akkor Newton szerint:

ma = −Fsúrl = −µFnyomó = −µmg

Itt a - előjel a lassulást jelenti, tehát negatív gyorsulás. Én el is hagyom.

Ebből az jön, hogy ma = µmg

Tehát a lassulás: a = µg, azaz 0,6 * 10 = 6 m/s2

90km/h = 25m/s

az idő: (v - 0) / a ; azaz 25/6 sec

Az út: s = v átlag / idő.

Átlagsebesség az (25-0)/2 m/s

A megtett út (25/2) / (25/6) = 625/12 m

2020. márc. 22. 14:20
 2/2 anonim ***** válasza:

Tisztelt 1es válaszoló! Az Ön elmélete hibátlan. A számértékeket nem ellenőriztem, felteszem azok is hibátlanok.


U.I. azóta nem sokat változott a fizika, esetleg azon lehetne vitatkozni, hogy ki szerint mennyi idő és ki szerint mekkora út. Ugyanis mozgó megfigyelőknél másképp telik az idő és mások a hosszúságok. Természetesen ilyen alacsony sebességeknél ezek a hatások teljes mértékben elhanyagolhatóak.

2020. márc. 22. 14:42