Hogy kell ezt a sorozatot megadni keplettel rekurzio helyett?

a_n = 1 + 1/10 + 1/10^2 + 1/10^3 + ... + 1/10^n
2020. febr. 10. 22:15
 1/4 anonim ***** válasza:
63%

Mértani sorozat összegképlete.

a1=1

q=1/10

Innen már menni fog.

2020. febr. 10. 22:21
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez képlettel van megadva. Rekurzió akkor lenne, hogyha valamelyik tagját csak a korábbi tagok ismeretében lehetne megadni.

Az összeg másik képlettel is megadható; látható, hogy a tagok egy mértani sorozatot alkotnak, ahol az első tag 1, a kvóciens 1/10, így a mértani sorozat összegképlete szerint:


1*((1/10)^n-1)/(1/10-1) = -10((1/10)^n-1)/9


Ezzel a képlettel még annyi a baj, hogy n=1-re 1-et ad eredményül, pedig 1,1-et kellene, így a sorozatot 1-gyel elcsúsztatjuk balra, így


-10((1/10)^(n+1)-1)/9


a sorozat másik alakja.


Talán egyszerűbb számolni az eredetivel, mint ezzel.

2020. febr. 10. 22:27
 3/4 A kérdező kommentje:

de most így arra lettem kíváncsi hogyan kell levezetni az összegképletet


de már utánanéztem wikipedian. szóval köszönöm!

2020. febr. 10. 23:50
 4/4 anonim ***** válasza:
63%

Rekurzió:

a_0=1

a_n=a_(n-1)+10^(-n)

2020. febr. 11. 14:29