Mi az eredő ellenállás értéke, az áramerősség, a teljesítmény, és a 15 perc alatt elhasznált energia?
R¹= 70Ω
R²= 280Ω
R³= 46Ω
R⁴= 108Ω
U= 220V
Nem azért nem csináltam meg, mert lusta vagyok, hanem mert nem értem. a tanárunk csak képleteket ír fel a táblára, de azt nem, milyen betű mit jelent, és na ebből hámozzam ki. Szóval válaszod előre is köszönöm :))
Többféle kapcsolási elrendezésben lehetnek az ellenállások, erről semmit sem írtál, és ábra linket sem adtál. Gondolom, ezért nincs még válasz; nem akar senki feleslegesen írni, ha nem jól találja ki.
Teszek egy kísérletet, úgy veszem, hogy sorba vannak kapcsolva.
• Soros kapcsolás esetén az ellenállásértékek összeadódnak, az összegük az eredő ellenállás.
(Eredő ellenállás: a több ellenállást helyettesítő egyetlen ellenállás.)
70 Ω + 280 Ω + 46 Ω + 108 Ω = 504 Ω
• Az áramerősség Ohm törvénye alapján számolható ki.
(Ohm törvénye: a kialakuló áramerősség egyenesen arányos a feszültséggel és fordítva az ellenállással.
Ez logikus. Minél nagyobb a feszültség, annál nagyobb áramot hajt, és minél nagyobb az ellenállás, annál jobban gátolja ezt.)
A feszültséget U, az áramerősséget I, az ellenállást R betű jelöli; és a képletben a feszültség mértékegysége a V[olt], az áramerősségé az A[mper], az ellenállásé Ohm (Ω). (A feladatban az alsó index az ellenállások sorszámozását jelöli.)
I = U / R. (Ha a számláló értéke nő, akkor nő a tört értéke: egyenes arány. Ha a nevező értéke nő, akkor a tört értéke csökken: fordított arány.)
I = 220 V / 504 Ω = 0,4365079 A (… végtelen szakaszos tizedestört; a leírt 7 számjegyből álló szakasz végtelenségig ismétlődik. Ebből feltételezem, hogy nem sorba van kapcsolva a négy ellenállás, mert nem célszerű ilyen eredményhez való adatokat megadni.)
Mindenesetre, négy tizedesjegyre kerítem, és azzal számolok tovább.
• Az elhasznált energia a teljesítmény és eltelt idő szorzata.
A teljesítmény (P betű jelöli) = U * I (a feszültség és áramerősség szorzata; ha ezek mértékegysége V és A, akkor a teljesítmény mértékegysége W[att].
(Itt is logikus az arány: a nagyobb feszültség is nagyobb teljesítményt eredményez, a nagyobb áramerősség is: mindkettővel egyenes arányban van.)
P = 220 V * 0,4365 A = 96,03 W
Attól függ, milyen mértékegységben akarom megadni az energiafelhasználást. Ha Wattórában, akkor ezt a teljesítmény az eltelt időtartam órában megadott értékével kell szorozni.
1 óra = 60 perc, ezért 15 perc = 15/60 = 0,25 óra.
Az elhasznált energia 96,03 W * 0,25 óra = 24,0075 Wh (Wattóra; az óra időtartam angol megfelelőjének kezdőbetűjét szokás használni: h.)
Ha megnézed a villamos energia számlátokat (amit villanyszámlának szokás nevezni), azon kWh szerepel (egységárnál, mérőállásnál, fogyasztásnál stb.) Ez kilowattóra. (A kilo még nem szerepelt, mint minden előtagnak – prefixumnak -, ennek is van magyar jelentése: ezer. Azaz, a kilogramm magyarul ezer gramm. A kilométer magyarul ezer méter. A kilowattóra magyarul ezer wattóra.)
De, mint írtam, úgy vélem, hogy kuka az egész, nemigen soros kapcsolású a négy ellenállás.
Az #1 válaszoló kitűnő válaszához mindössze annyit tennék hozzá, hogy ez a négy ellenállás valószínűleg nincsen kapcsolva, hanem külön feladatrészek.
Ennek fényében nem kell őket összeadni/sorosan kapcsolni, hanem egyenként végigcsinálni velük fenti gondolatmenetet.
Legyen szép estéd, és #maradjotthon
Tisztelt, Tanteffun nevű felhasználó!
Azért gondolom, hogy ez nem négy feladat (külön-külön egy-egy ellenállásra), mert az első megválaszolandó feladat az eredő ellenállás értéke.
A #3as válaszolónak természetesen igaza van!
#maradjotthon
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!