Mi az eredő ellenállás értéke, az áramerősség, a teljesítmény, és a 15 perc alatt elhasznált energia?


R¹= 70Ω

R²= 280Ω

R³= 46Ω

R⁴= 108Ω

U= 220V


Nem azért nem csináltam meg, mert lusta vagyok, hanem mert nem értem. a tanárunk csak képleteket ír fel a táblára, de azt nem, milyen betű mit jelent, és na ebből hámozzam ki. Szóval válaszod előre is köszönöm :))



2020. márc. 18. 10:31
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Többféle kapcsolási elrendezésben lehetnek az ellenállások, erről semmit sem írtál, és ábra linket sem adtál. Gondolom, ezért nincs még válasz; nem akar senki feleslegesen írni, ha nem jól találja ki.


Teszek egy kísérletet, úgy veszem, hogy sorba vannak kapcsolva.


• Soros kapcsolás esetén az ellenállásértékek összeadódnak, az összegük az eredő ellenállás.

(Eredő ellenállás: a több ellenállást helyettesítő egyetlen ellenállás.)

70 Ω + 280 Ω + 46 Ω + 108 Ω = 504 Ω


• Az áramerősség Ohm törvénye alapján számolható ki.

(Ohm törvénye: a kialakuló áramerősség egyenesen arányos a feszültséggel és fordítva az ellenállással.

Ez logikus. Minél nagyobb a feszültség, annál nagyobb áramot hajt, és minél nagyobb az ellenállás, annál jobban gátolja ezt.)

A feszültséget U, az áramerősséget I, az ellenállást R betű jelöli; és a képletben a feszültség mértékegysége a V[olt], az áramerősségé az A[mper], az ellenállásé Ohm (Ω). (A feladatban az alsó index az ellenállások sorszámozását jelöli.)

I = U / R. (Ha a számláló értéke nő, akkor nő a tört értéke: egyenes arány. Ha a nevező értéke nő, akkor a tört értéke csökken: fordított arány.)

I = 220 V / 504 Ω = 0,4365079 A (… végtelen szakaszos tizedestört; a leírt 7 számjegyből álló szakasz végtelenségig ismétlődik. Ebből feltételezem, hogy nem sorba van kapcsolva a négy ellenállás, mert nem célszerű ilyen eredményhez való adatokat megadni.)


Mindenesetre, négy tizedesjegyre kerítem, és azzal számolok tovább.


• Az elhasznált energia a teljesítmény és eltelt idő szorzata.

A teljesítmény (P betű jelöli) = U * I (a feszültség és áramerősség szorzata; ha ezek mértékegysége V és A, akkor a teljesítmény mértékegysége W[att].

(Itt is logikus az arány: a nagyobb feszültség is nagyobb teljesítményt eredményez, a nagyobb áramerősség is: mindkettővel egyenes arányban van.)

P = 220 V * 0,4365 A = 96,03 W

Attól függ, milyen mértékegységben akarom megadni az energiafelhasználást. Ha Wattórában, akkor ezt a teljesítmény az eltelt időtartam órában megadott értékével kell szorozni.

1 óra = 60 perc, ezért 15 perc = 15/60 = 0,25 óra.

Az elhasznált energia 96,03 W * 0,25 óra = 24,0075 Wh (Wattóra; az óra időtartam angol megfelelőjének kezdőbetűjét szokás használni: h.)

Ha megnézed a villamos energia számlátokat (amit villanyszámlának szokás nevezni), azon kWh szerepel (egységárnál, mérőállásnál, fogyasztásnál stb.) Ez kilowattóra. (A kilo még nem szerepelt, mint minden előtagnak – prefixumnak -, ennek is van magyar jelentése: ezer. Azaz, a kilogramm magyarul ezer gramm. A kilométer magyarul ezer méter. A kilowattóra magyarul ezer wattóra.)


De, mint írtam, úgy vélem, hogy kuka az egész, nemigen soros kapcsolású a négy ellenállás.

2020. márc. 18. 20:53
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az #1 válaszoló kitűnő válaszához mindössze annyit tennék hozzá, hogy ez a négy ellenállás valószínűleg nincsen kapcsolva, hanem külön feladatrészek.

Ennek fényében nem kell őket összeadni/sorosan kapcsolni, hanem egyenként végigcsinálni velük fenti gondolatmenetet.


Legyen szép estéd, és #maradjotthon

2020. márc. 18. 21:35
 3/5 anonim ***** válasza:

Tisztelt, Tanteffun nevű felhasználó!

Azért gondolom, hogy ez nem négy feladat (külön-külön egy-egy ellenállásra), mert az első megválaszolandó feladat az eredő ellenállás értéke.

2020. márc. 19. 14:57
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat! ment a zöld kéz:))
2020. márc. 19. 17:05
 5/5 anonim ***** válasza:

A #3as válaszolónak természetesen igaza van!


#maradjotthon

2020. márc. 19. 17:39