Legyen n 2-nél nagyobb egész szám. Egy konvex m-szög három csúcsát kiválasztva 22/35 annak a valószínűsége, hogy a kiválasztott csúcsok által alkotott háromszögnek nincs közös oldala a háromszöggel. Határozzuk meg a sokszög oldalszámát. ?

2020. márc. 2. 19:26
 1/5 anonim ***** válasza:
79%
Ennek fuss neki megegyszer mert semmi ertelme.
2020. márc. 2. 22:15
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez így lehet:

Legyen n 2-nél nagyobb egész szám! Egy konvex n-szög három csúcsét kiválasztva 22/35 annak a valószínűsége, hogy a kiválasztott csúcsok által alkotott háromszögnek nincs közös oldala a sokszöggel.


Rögzítsük a sokszög egy csúcsát. A fennmaradó n-1 csúcsból még kettőt kell választani, ezt (n-1 alatt 2)-féleképpen lehet megtenni.


Ahhoz hogy a kapott háromszögnek ne legyen közös oldala a sokszöggel, a két pontot a rögzített ponttal nem szomszédos n-3 pont közül lehet választani, ezt (n-3 alatt 2) féleképpen lehet megtenni.

Így:

22/35=(n-3 alatt 2)/(n-1 alatt 2)

22(n-2)(n-2)/2=35(n-3)(n-4)/2

Oldd meg ezt a másodfokú egyenletet!

2020. márc. 3. 07:50
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"Ahhoz hogy a kapott háromszögnek ne legyen közös oldala a sokszöggel, a két pontot a rögzített ponttal nem szomszédos n-3 pont közül lehet választani, ezt (n-3 alatt 2) féleképpen lehet megtenni."


Sajnos ez még nem elég, az is kell, hogy a két kiválasztott pont ne legyen egymás mellett!

2020. márc. 3. 09:37
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Számoljuk ki hány rossz háromszög van:

két szomszédos oldal be van húzva,ez n darab.

1 oldal van behúzva és egy másik pont ez n*(n-4)


Összesen n*(n-3)

Ellenőrzés: egy 6szögre ez 6*3=18 rossz és 20 van összesen, tehát 2 jó, ami tényleg igaz.


Az egyenlet, amit felírhatgunk:

n*(n-3) / [n*(n-1)*(n-2)/6]=13/35


Megoldva n=16 jön ki.

2020. márc. 3. 10:05
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Igazad van.
2020. márc. 3. 14:52