Hogyan lehet egy atom sugarát kiszámolni?

moláris tömegből és sűrűségből

2020. márc. 1. 22:38
 1/1 anonim ***** válasza:

Molaris tomeg osztva suruseggel megkapod molnyi atom terfogatat, ezt osztva az Avogadro szammal megkapod egy atom terfogatat. A gomb terfogatanak egyenletebol az atom sugara szamithato. Nezzuk a natrium peldajan:

V = 23 g/mol / 0.97 g/cm3 / 6*10^23 1/mol = 3.95*10^-23 cm3 = 4r^3π/3

r = 2,11*10^-8 cm = 211 pm

Megjegyzes: nem pontos adat, ez igy nagysagrendi becslesnek jo csak (geometriai okok, ... miatt). Az Na+ ion ionradiusza a valosagban 98 pm.

2020. márc. 4. 10:33